Złoty trochę słabszy

We wtorek polska waluta osłabiła się, a odchylenie wartości od dawnego parytetu nadal pozostawało po słabej stronie. Jednak uspokojenie nastrojów na rynku skarbowych instrumentów dłużnych sprawiło, że skala spadków nie była zbyt duża.

We wtorek polska waluta osłabiła się, a odchylenie wartości od dawnego parytetu nadal pozostawało po słabej stronie. Jednak uspokojenie nastrojów na rynku skarbowych instrumentów dłużnych sprawiło, że skala spadków nie była zbyt duża.

W ciągu dnia kurs USD/PLN wzrósł z 3,9340 do 3,9670, zaś EUR/PLN zwyżkował z 4,5755 do 4,6090. W południe Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 17,5 proc. z 17,6 proc. w sierpniu, co było zgodne z oczekiwaniami. GUS poinformował także, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła w skali rocznej o 9,7 proc. wobec wzrostu o 5,5 proc. w poprzednim miesiącu. Licząc miesiąc do miesiąca sprzedaż także wzrosła, o 1,5 proc. Znacznie lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej nie pomogły jednak notowaniom złotego. Po południu gwałtowna aprecjacja wspólnej waluty wobec dolara sprawiła, że złoty odrobił część strat w stosunku do waluty amerykańskiej, a kurs USD/PLN spadł do 3,9410. Kurs EUR/PLN nadal utrzymywał się na poziomie dziennego maksimum, czyli 4,6090.

Reklama

O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 3,9455 złotego, a jedno euro na 4,6060 złotego (odchyl. +0,57 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Publikowane ostatnio dane makroekonomiczne wskazują na oznaki trwałego ożywienia w gospodarce, a to wraz z rosnącymi wydatkami w budżecie może skłonić RPP do pozostawienia w październiku stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Takie przekonanie na rynku może stanowić barierę dla wzmocnienia złotego. 18 analityków ankietowanych we wtorek przez Reuters, było zdania, że RPP nie zmieni w tym miesiącu poziomu stóp procentowych. Według poprzedniej ankiety zdania analityków co do decyzji RPP były podzielone mniej więcej w stosunku 50:50. Nie należy też zapominać o trwających konsultacjach nad projektem budżetu, co z pewnością będzie wciąż bacznie obserwowane przez inwestorów. Na nominalne poziomy złotego wpływ mogą mieć także zmiany kursu EUR/USD.

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: polska waluta | 'Wtorek' | złoty | Rada Polityki Pieniężnej | W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »