Dlaczego obawiamy się aneksów kuchennych?

Jednym z najczęstszych czynników wpływających na decyzję o zakupie mieszkania jest kwestia wyposażenia go w osobną kuchnię, bądź aneks kuchenny przy pokoju dziennym. Aktualnie na rynku jest mnóstwo lokali, gdzie pokój jest połączony z aneksem. Jednak nie każdy nabywca będzie zainteresowany zakupem takiego lokalu.

Jeszcze nie tak dawno takie rozwiązanie było czymś nowym, modnym i ludzie chętnie się na to decydowali. Część spośród nich po zamieszkaniu w zakupionych lokalach zwróciła uwagę na wady związane z tym rozwiązaniem.

Znajdujący się przy salonie aneks kuchenny sprawia, że lokal wydaje się większy i przestronniejszy niż jest w rzeczywistości. Decydując się na to rozwiązanie mamy poczucie, że zyskaliśmy więcej przestrzeni. Zamiast dwóch małych pomieszczeń uzyskujemy jeden ze sporym metrażem, który posiada "w zasięgu ręki" piękny aneks. Oszczędność miejsca to bardzo duża zaleta, szczególnie gdy zastanawiamy się nad małym mieszkaniem, bądź na większe nas po prostu nie stać. Nie potrzebujemy wtedy dodatkowych ścianek, drzwi oraz osobnego wejścia z przedpokoju.

Reklama

Dużym atutem aneksu kuchennego jest możliwość ciągłego utrzymywania kontaktu z gośćmi, którzy przychodzą w odwiedziny. W ten sposób możemy jednocześnie przygotowywać poczęstunek bądź kawę oraz rozmawiać ze znajomymi, będącymi w salonie. Jest to bardzo komfortowe, ponieważ nie trzeba przechodzić z jednego pomieszczenia do drugiego. Dzięki temu nie musimy w żaden sposób przerywać czynności, których się podjęliśmy.

Przyjmując gości zawsze pamiętamy, aby w naszym mieszkaniu panował ład i porządek. Prawidłowość ta nabiera jeszcze większej wagi, jeśli mamy połączony salon z aneksem kuchennym. Nikt z nas nie chce, aby odwiedzające nas osoby były narażone na widok nieumytych naczyń czy resztek jedzenia znajdujących się na blacie kuchennym. Warto wcześniej pomyśleć o tym aspekcie i jeżeli nie zawsze mamy czas na sprzątaniem, czy też nie jesteśmy perfekcyjnymi paniami/panami domu, lepiej zdecydować się na oddzielna kuchnię.

Połączenie pokoju lub salonu z aneksem kuchennym wiąże się też z innymi niedogodnościami. Kolejną z nich jest rozprzestrzenianie się wszelkich zapachów po całym mieszkaniu. Z pewnością nie podnosi to komfortu mieszkania, dobry okap z szybkim wyciągiem powietrza jest tutaj warunkiem koniecznym.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zauważa, że istotnym problemem może być powstawanie pleśni. Aneks kuchenny w lokalu zobowiązuje nas do częstej konserwacji mieszkania. Poprzez gotowane obiady przez parę wodną mamy do czynienia z większa wilgotnością w pomieszczeniu. Musimy więc cały czas mieć na uwadze zapobieganie rozprzestrzenianiu się wilgoci, by przeciwdziałać powstawaniu pleśni.

Nic dziwnego, że ludzie mają często obawy przed zamieszkaniem w lokalu, gdzie będzie znajdował się aneks kuchenny połączony z salonem. Taki typ mieszkania ma jednak także swoje zalety. Dzięki takiemu rozwiązaniu dostarczamy do kuchni wiele światła. Nie będzie ona wtedy zamknięta, lecz jasna i otwarta. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu wykończeniu, będzie wyglądał atrakcyjnie i elegancko. Warto zastanowić się, czy będąc postawionym przed wyborem atrakcyjnego wizualnie aneksu i ciemniejszej, mniejszej, ale oddzielnej kuchni nie postawić na to pierwsze rozwiązanie.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: kuchnie | mieszkanie | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »