Zabezpiecz dom letniskowy przed zimą

Koniec sezonu urlopowego to czas, gdy użytkowane przez całe lato domy letniskowe zaczynają stopniowo pustoszeć. Zanim jednak przyjdzie pora pożegnania się z działką rekreacyjną i powrotu z wakacji, właściciel musi jeszcze odpowiednio zabezpieczyć budynek przed jesienno-zimową pogodą i nieproszonymi gośćmi. O czym trzeba pamiętać, by dom letniskowy bezpiecznie dotrwał do kolejnego sezonu?

Dom letniskowy - jak zabezpieczyć go od zewnątrz?

Prace konserwacyjno-zabezpieczające warto zacząć od dokładnej inspekcji zewnętrznej strony budynku. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zadań do wykonania.

1. Zbierz i zabezpiecz w domku lub szopie wszelkie pozostawione na zewnątrz obiekty:

- meble ogrodowe,

- sprzęt do grillowania,

- sprzęt sportowy (rowery, piłki, kajaki, wiosła itp.),

- narzędzia ogrodnicze (plus worki z ziemią, nawozy, sadzonki itp.),

- zabawki i inne obiekty użytkowane przez dzieci (nadmuchiwane baseny, zjeżdżalnie, drabinki itp.).

2. Opróżnij z wody i zabezpiecz wszystkie elementy systemu nawadniającego (węże, końcówki). Jeśli na działce znajduje się basen, również należy go opróżnić i oczyścić.

Reklama

3. Obejrzyj uważnie dach. Jeśli pojawiły się w nim jakieś nieszczelności czy dziury, trzeba koniecznie je załatać, by do środka nie dostawała się wilgoć. Warto też oczyścić dach z mchu, liści i gałęzi.

4. Sprawdź, czy rynny są drożne i w razie potrzeby usuń blokady.

5. Skontroluj stan komina - najlepiej, aby zrobił to wykwalifikowany kominiarz. Jeśli w domku letniskowym znajduje się kominek, trzeba przed wyjazdem opróżnić go i zamknąć przepustnicę spalin.

6. Zabezpiecz komin i kratki wentylacyjne przed szukającymi schronienia zwierzętami, montując specjalne pokrywy lub siatki. Warto też znaleźć i zatkać wszystkie mniejsze otwory, przez które do środka mogą się dostać np. gryzonie.

7. Pomaluj wszelkie zewnętrzne elementy drewniane (ściany, okiennice, futryny) środkiem konserwującym. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele wysokiej jakości impregnatów, które skutecznie ochronią drewno przed deszczem i śniegiem. Nie warto natomiast stosować farby olejnej - już po jednej zimie zacznie się ona łuszczyć.

8. Przyjrzyj się deskom tworzącym schody i taras - uszkodzone trzeba przed wyjazdem wymienić. Dobrze będzie też zaimpregnować drewno.

9. Skontroluj dokładnie stan okien, zawiasów i zamków w drzwiach - to od nich zależeć będzie bezpieczeństwo domu letniskowego. Jeśli obawiasz się kradzieży, warto zabezpieczyć okna folią antywłamaniową, kratami lub zamykanymi na kłódkę okiennicami.

10. Jeżeli na działce znajduje się oczko wodne, trzeba przed wyjazdem oczyścić je i przygotować do zimy. Przede wszystkim należy usunąć uschnięte rośliny oraz zebrać z powierzchni opadłe liście. Zbiornik można następnie zabezpieczyć siatką przed wpadaniem kolejnych liści. Pompy i inne urządzenia elektryczne trzeba wyjąć z oczka i schować w pomieszczeniu o temperaturze wyższej niż 0°C, koniecznie zanurzone w wodzie. Z małych i płytkich oczek wodnych wyłożonych folią najlepiej wodę całkiem usunąć, by lód nie uszkodził folii.

11. Zabezpiecz wrażliwe na zimno rośliny ogrodowe, owijając lub okrywając je korą, słomą czy świerkowymi gałęziami. Można też zastosować tekturę lub włókninę. Rośliny bardziej wytrzymałe można dodatkowo wzmocnić przed wyjazdem specjalnym nawozem wieloskładnikowym. Przy okazji przyjrzyj się drzewom na posesji. Jeżeli jakieś konary niebezpiecznie zahaczają o linie energetyczne lub zaczynają próchnieć, najlepiej je usunąć, by podczas silnych wiatrów nie poczyniły szkód.

12. Wykonaj zdjęcia budynków i całej posesji - jeśli dom letniskowy padnie ofiarą złodzieja lub chuligana, łatwiej będzie wykazać poniesione straty przed ubezpieczycielem.

Dom letniskowy - zabezpieczamy wnętrze

Gdy otoczenie domu letniskowego i jego część zewnętrzna są już zabezpieczone, pora skupić uwagę na wnętrzu. O czym koniecznie trzeba pamiętać przed wyjazdem?

1. Przykryj folią wszystkie tapicerowane meble - w tym wniesione do środka meble ogrodowe. Uchroni je to przed wilgocią i rozwojem bakterii oraz grzybów. Takie krzesła, kanapy czy łóżka najlepiej też przechowywać w pomieszczeniach, w których temperatura nie spadnie zimą poniżej zera.

2. Spuść wodę z całej instalacji (w tym również instalacji centralnego ogrzewania), by uniknąć uszkodzenia rur podczas mrozów. Należy też pamiętać o zakręceniu głównego zaworu oraz otwarciu pozostałych, by instalacja mogła "oddychać". Częstym błędem jest zapominanie o wodzie w toalecie - ją również trzeba usunąć lub wlać do muszli płyn przeciw zamarzaniu. Zamiast usuwania wody z instalacji można też pokryć rury dodatkową izolacją termiczną lub zamontować kable grzewcze z automatycznym czujnikiem temperatury.

3. Obejrzyj dokładnie wnętrze pod kątem dziur i nieszczelności. Szczególną uwagę zwróć na okna i drzwi - przetarte czy odklejające się uszczelki trzeba wymienić. W przeciwnym razie do środka będzie dostawała się wilgoć.

4. Upewnij się, że sufity, ściany i wszelkie zakamarki są wolne od pleśni. Wszelkie dostrzeżone ślady jej rozwoju trzeba dokładnie oczyścić środkami grzybobójczymi, osuszyć i pokryć substancją zabezpieczającą (np. specjalną farbą).

5. Otwórz wszystkie szafy i pozostaw je otwarte, wyjeżdżając - dzięki temu nie zatęchną.

6. Odłącz od prądu wszystkie urządzenia, zwłaszcza grzejniki elektryczne, które są jedną z najczęstszych przyczyn pożarów. Pamiętaj też o zgaszeniu światła we wszystkich pomieszczeniach.

7. Wysprzątaj gruntownie domek - pozostawione na chłodne miesiące resztki jedzenia i kurz to idealna pożywka dla bakterii.

8. Przed wyjazdem upewnij się, że w lodówce nie zostały żadne produkty żywnościowe, a wszystkie kosze na śmieci są opróżnione.

9. Sprawdź dwukrotnie, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Jeśli dom letniskowy ma zainstalowany system alarmowy, trzeba też upewnić się, że został włączony.

10. Wyjeżdżając, zabierz ze sobą cenne sprzęty i urządzenia. Jeśli zdecydujesz się jednak pozostawić w domku telewizor czy sprzęt muzyczny, koniecznie go przed wyjazdem sfotografuj. Jeśli dom letniskowy zostanie okradziony, te zdjęcia stanowić będą ważny dowód.

Odwiedź domek poza sezonem - zwiększysz bezpieczeństwo

Nawet odpowiednio zabezpieczony dom letniskowy warto w ciągu chłodniejszych miesięcy kilka razy odwiedzić. Głównym celem wizyt powinno być ogrzanie i przewietrzenie budynku, by zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Dobrze jest też usunąć zimą z dachu nadmiar śniegu i lodu, których ciężar może osłabiać konstrukcję. Aktywność w domku oraz wokół niego pomoże również zniechęcić złodziei szukających łatwego łupu. Jeśli właściciel nie ma czasu lub ochoty zajmować się tym samodzielnie, można w tym celu poprosić o pomoc znajomych lub wynająć specjalną firmę.

Homla.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »