Styl skandynawski wciąż w modzie

Harmonia, spokój, piękno i wygoda - nic dziwnego, że łączący w sobie te cechy skandynawski styl wystroju wnętrz podbił serca Polaków. Na czym on polega i jak zastosować go w swoim domu? Na pytanie odpowiada serwis ogłoszeń nieruchomości Homla.pl.

Styl skandynawski stawia na minimalizm, funkcjonalność i piękno. Dzięki rezygnacji z nadmiaru bibelotów, zbędnych mebli zagracających przestrzeń i chaosu barw, styl ten nadaje mieszkaniu charakter spokojnej oazy, do której wracamy po długim dniu pracy.

Hygge - metoda na szczęście wprost z Danii

W domu urządzonym po skandynawsku wszystko ma swoją funkcję i właściwe miejsce, a poszczególne sprzęty oraz ozdoby harmonijnie ze sobą współgrają. Minimalizm nie oznacza przy tym chłodu. Umiejętnie dobrane dodatki takie jak puszyste dywany, liczne poduszki i ciepłe barwy dodają wnętrzu przytulności i tworzą domową atmosferę, w której znakomicie się wypoczywa.

Reklama

Styl skandynawski łączy się z duńską filozofią hygge, której założeniem jest wewnętrzny spokój i zadowolenie z życia. Hygge uzyskuje się przede wszystkim za pomocą dbania o dobre relacje w rodzinie i przyjazną atmosferę w domu, ale bardzo duże znaczenie ma tu także odpowiedni wystrój wnętrza. Chodzi o stworzenie przestrzeni, w której każdy element pomaga człowiekowi wyrzucić z głowy problemy oraz zmartwienia i naprawdę odpocząć. Dzięki stylowi skandynawskiemu, łączącemu oszczędność wizualną z funkcjonalnością i domowym ciepłem, uzyskanie hygge staje się dużo łatwiejsze.

Styl skandynawski w twoim domu

Urządzenie domu czy mieszkania w stylu skandynawskim będzie oczywiście najłatwiejsze dla tych, którzy zaplanują je już na etapie kupowania czy wykańczania nieruchomości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić elementy stylu skandynawskiego także w już urządzonym wnętrzu. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jakich mebli i sprzętów potrzebujemy. Podstawowym grzechem przeciw stylowi skandynawskiemu jest bowiem zagracenie mieszkania czy domu niepotrzebnymi obiektami. Jeśli miejsce w kuchni czy salonie zajmuje zupełnie nieużywany stolik czy prawie pusta szafka, warto się ich pozbyć. Wolna przestrzeń da poczucie swobody i optycznie powiększy nawet małe mieszkanie. Graty lubią gromadzić się także w piwnicach, na balkonach i na strychach. Także kupując nowe meble warto krytycznie im się przyjrzeć - modny regał, na którym nie mamy co postawić, to zwykła strata pieniędzy. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, pomyślmy o praktycznych meblach rozkładanych.

Usunięcie niepotrzebnych rzeczy to jednak nie wszystko. Warto również przyjrzeć się funkcjonalności mebli, których używamy. Czy zbyt duże łóżko nie zajmuje cennej przestrzeni, sprawiając przy okazji, że sypialnia wydaje się ciasna? Czy kanapa lub sofa są naprawdę wygodne, czy tylko ładnie się prezentują? W stylu skandynawskim wszystko w domu powinno służyć naszemu komfortowi, a rzeczy powinny być nie tylko piękne, ale też spełniać jak najlepiej swoją rolę. Może warto więc zainwestować np. w szafki kuchenne z amortyzatorami, dzięki którym przestanie nam towarzyszyć ciągłe trzaskanie drzwiczek? Dobrze też w miarę możliwości zwracać uwagę na jakość materiałów i wykonania tego, co kupujemy. Jeśli dom ma być dla nas źródłem siły i spokoju, a nie problemów, meble oraz sprzęty powinny służyć w nim długo.

Styl skandynawski - postaw na naturę

Kolejnym ważnym elementem stylu skandynawskiego są naturalne materiały. Im więcej w domu będzie drewna, kamienia, lnu i bawełny, tym lepiej. Sprawdzi się także prawdziwa lub imitowana cegła. Nie znaczy to, że należy jak ognia unikać sztucznych tworzyw - powinny one jednak przynajmniej naśladować naturalny wygląd. Styl skandynawski można też oczywiście bez problemu łączyć z innymi stylami. Nawet pojedyncze akcenty drewniane takie jak deski w kuchni, meble w naturalnych odcieniach drewna czy ozdoby z trzciny, plecionki lub kamienia wystarczą, żeby w mieszkaniu zrobiło się bardziej domowo. Z kolei przy budowie czy remoncie domu warto rozważyć kominek. Wprowadza on bowiem do wnętrza i element natury, i cenne domowe ciepło.

Natura to także rośliny. Wnętrze w stylu skandynawskim nie powinno co prawda przypominać ogrodu botanicznego, kłóci się to bowiem z założeniem minimalizmu. Warto jednak znaleźć dla zieleni sporo miejsca. Rośliny doniczkowe to tylko jedna z możliwości - do natury nawiązywać mogą także wazony z ciętymi kwiatami lub ususzonymi pękami traw i zbóż, świąteczne stroiki z gałęzi czy obrazy i fotografie przedstawiające przyrodę. Ciekawym pomysłem są także tapety lub malowane na ścianach wzory z motywami roślinnymi. Trzeba jednak pamiętać, by stosować je oszczędnie.

Biel, czerń, szarość - i co jeszcze?

Być może najbardziej charakterystycznym elementem stylu skandynawskiego jest jego kolorystyka. Mieszkania i domy urządzone w zgodzie z tym stylem powinny unikać krzykliwych barw i zbyt odważnego łączenia kolorów. Do ducha minimalizmu najlepiej pasuje czysta, klasyczna biel, przełamywana czernią i odcieniami szarości. Sprawdzą się także brązy - najlepiej pod postacią mebli czy podłóg w naturalnym odcieniu drewna - oraz niektóre pastele, m.in. delikatny błękit czy kolor kremowy. Podstawową zasadą jest zbieżność barw ścian i mebli, a najlepiej wszystkich obiektów w mieszkaniu.

Nie znaczy to, rzecz jasna, że w skandynawskim wnętrzu nie ma miejsca na inne kolory. Należy je jednak wprowadzać ostrożnie i z namysłem. Jedna ściana w jaskrawym odcieniu czerwieni czy zbyt pstrokate dekoracje łatwo zaburzą harmonię wnętrza, wprowadzając wizualny zgrzyt. Zastanówmy się zatem, gdzie nasze barwne elementy wystroju będą prezentować się najlepiej. Dobrym pomysłem jest spojrzenie na pomieszczenia pod kątem ich funkcji. Do służącej odpoczynkowi sypialni najlepiej dobierać dodatki w stonowanych odcieniach. Z kolei w kuchni, która zwykle kipi aktywnością, ożywiająco zadziała żółć czy pomarańcz.

Zadbaj o odpowiednią atmosferę

Styl skandynawski zawsze będzie jednak niepełny bez przyjaznej, domowej atmosfery. Tę zaś w równym stopniu tworzą domownicy oraz sposób zaaranżowania przestrzeni. Warto więc spróbować wygospodarować w domu nieco miejsca na kącik służący do relaksu. Wystarczy zwykły fotel, w którym można usiąść z herbatą i książką lub kanapa ze stosem poduszek, z której można wygodnie oglądać telewizję. Dużo dobrego potrafi zdziałać także ciepły, miękki dywan pod stopami oraz przyćmione światło o ciepłej barwie. Może wystarczy lampa z pięknym abażurem, żeby do domu od razu bardziej chciało się wracać?

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | mieszkanie | meble
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »