Delikatesy Alma wygrały z fiskusem ws. nakładów na wynajmowane lokale

Delikatesy Alma wygrały w piątek z izbą skarbową w sprawie nakładów na wynajmowane lokale. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Alma może zaliczyć do kosztów podatkowych stratę poniesioną z powodu inwestycji w wynajmowane lokale.

Delikatesy Alma wygrały w piątek z izbą skarbową w sprawie nakładów na wynajmowane lokale. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Alma może zaliczyć do kosztów podatkowych stratę poniesioną z powodu inwestycji w wynajmowane lokale.

Alma wynajmuje powierzchnie użytkowe i zanim otworzy sklep, ponosi nakłady na dostosowanie lokalu do potrzeb handlowych. Zdarza się jednak, że umowa najmu zostaje wypowiedziana przed terminem.

Alma spytała Izbę Skarbową w Katowicach, czy poniesione przez nią nakłady, których nie zdążyła zamortyzować, czyli wrzucić w koszty podatkowe w trakcie trwania umowy najmu, może również zaliczyć - po rozwiązaniu umowy - do kosztów uzyskania przychodu. Chciała to zrobić jednorazowo, by móc zapłacić mniejszy podatek dochodowy.

Izba skarbowa odpowiedziała, że Alma w ogóle nie może zaliczyć tej straty do kosztów podatkowych, bo musiałoby dojść do fizycznej likwidacji lokalu, np. musiałby zostać rozebrany. W tym wypadku dochodzi jedynie do rezygnacji z najmu, a to nie to samo, co fizyczna likwidacja - uznała izba.

Reklama

Alma zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, a sąd ją uchylił. WSA stwierdził, że pojęcie "likwidacja", o którym mowa w przepisach podatkowych, nie zostało w nich zdefiniowane, więc należy uznać, że likwidacja może też polegać na przekazaniu przedmiotu (w tym wypadku - lokalu) komuś innemu.

Izba złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale NSA oddalił w piątek jej kasację (sygn. II FSK 2097/11). Uzasadniając wyrok, sędzia Zbigniew Kmieciak powiedział, że likwidacja przedmiotu nie musi być przeprowadzona fizycznie; może polegać na wcześniejszym rozwiązaniu umowy najmu lokalu.

NSA odwołał się w uzasadnieniu wyroku do uchwały z czerwca ub.r. (sygn. II FPS, 2/12), w której stwierdził, że podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych stratę w postaci niezamortyzowanej wartości inwestycji, jeżeli jej powstanie wynika z działań podjętych w celu osiągnięcia przychodów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | ALMA | Naczelny Sąd Administracyjny | mater
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »