Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Trwałe umocnienie złotego zależy od zgody w sprawie euro

- Porozumienie koalicji i opozycji w sprawie euro mogłoby wzmocnić złotego - oceniają ekonomiści. Na razie na zgodę między partiami się nie zanosi.

Posłowie debatowali wczoraj w Sejmie nad działaniami rządu w warunkach kryzysu. W sprawie euro rządząca koalicja i największa partia opozycyjna zdania nie zmieniły. Tymczasem według rozmówców GP porozumienie w sprawie wejścia do strefy euro mogłoby przynajmniej ustabilizować kurs naszej waluty.

- Gdyby doszło do porozumienia politycznego w sprawie euro, byłaby to bardzo dobra informacja. W sumie mielibyśmy cały pakiet takich informacji, co mogłoby dalej pozytywnie wpływać na złotego - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Banku Handlowego.

Złoty zyskał wczoraj już na początku notowań. Rano euro wyceniano na 4,73 zł, jednak w trakcie trwania sesji nasza waluta umacniała się. Około godziny 13.00 umocniła się nawet do 4,63 zł za euro. Złotemu pomogła m.in. wypowiedź premiera Donalda Tuska, który stwierdził, że Polska powinna bronić swojej waluty za wszelką cenę.

Według naszych rozmówców konsensus polityczny, którego pierwszym etapem byłaby zgoda na zmianę konstytucji umożliwiającą pełną integrację ze strefą euro, mógłby wzmocnić tę tendencję.

Ryzyko polityczne niepowodzenia całego procesu rynek wycenia obecnie dość wysoko.

- To ryzyko z pewnością istnieje. Wchodzenie do ERM2 bez zmiany konstytucji jest ryzykowne, bo nie ma gwarancji, że wynik nowych wyborów może spowodować zmianę ustawy zasadniczej - mówi Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów.

- Deklaracja w sprawie zmiany konstytucji na pewno zmniejszyłaby to ogólne ryzyko niepowodzenia wprowadzania Polski do strefy euro. Choć trudno w tej chwili powiedzieć, jaką rynki przywiązują wagę do bezpośredniego ryzyka politycznego. Być może ważniejsze są dla nich problemy fiskalne - dodaje Gomułka.

Zdaniem Dariusza Winka, głównego ekonomisty BGŻ, brak konsensusu politycznego jest już uwzględniany przez rynek.

- To jest czynnik, który jest traktowany jako element destabilizacji kursu złotego. Jego oddziaływanie nasila się wraz z coraz większą polaryzacją stanowisk głównych oponentów w sprawie euro. Nie chodzi tu już tylko o partie polityczne, ale też o rząd i NBP - mówi ekonomista BGŻ.

- Tego typu deklaracja mogłaby wyhamować dalszy spadek wartości złotego. Czynników, które decydują o osłabianiu się naszej waluty, jest bowiem więcej, nie jest to tylko ryzyko polityczne. Zgoda na zmianę konstytucji nie oznaczałaby automatycznie zmiany trendu, ale mogłaby ustabilizować sytuację - mówi Winek.

Według analityków złoty nadal pozostaje pod presją. Nasza waluta zaczęła tracić w drugiej części sesji po słabych danych o produkcji przemysłowej w styczniu, jednak nie trwało to długo.

PRZEPISY KONSTYTUCJI WYMAGAJĄCE ZMIANY

Art. 227 - wyłączne uprawnienia NBP do emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej; uprawnienia Rady Polityki Pieniężnej

Art. 203 ust. 1 - uprawnienia NIK do kontroli NBP

Art. 198 - odpowiedzialność prezesa NBP przed Trybunałem Stanu

PROCEDURA ZMIANY KONSTYTUCJI

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej.

Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż 30 dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Prezydent podpisuje ustawę w ciągu 21 dni i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Marek Chądzyński

Reklama

Chcesz mieć zawsze aktualny serwis gospodarczo-prawny? Zamów pełne wydanie Gazety Prawnej w internecie.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Senat | ryzyko | uprawnienia | waluty | sprawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »