RPP nie zamknie sobie drogi do interwencji

RPP nie zamknęła sobie możliwości decydowania o ewentualnych kolejnych cięciach stóp procentowych. Pewna korekta ich obecnego poziomu nie jest wykluczona - ocenia w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem stopy procentowe w Polsce są "umiarkowanie wysokie" na tle innych krajów.

Chojna-Duch dodaje, że obecnie Rada jest w fazie obserwacji, a niepewność dotycząca procesów gospodarczych jest bardzo duża. Jej zdaniem nie można wykluczyć, że wiążąca ocena gospodarki, która mogłaby być przesłanką do kolejnej obniżki stóp, może zostać sformułowana wcześniej niż w lipcu, kiedy Rada pozna nową projekcję NBP.

- Rada nie zamknęła sobie całkowicie możliwości decydowania o ewentualnych kolejnych cięciach stóp. Wydaje się, że pewna korekta ich obecnego poziomu nie jest wykluczona. Oceny dotyczące ożywienia gospodarczego, które miałoby stanowić powód do zatrzymania procesu łagodzenia polityki pieniężnej są zróżnicowane - powiedziała w rozmowie z PAP Chojna-Duch.

Reklama

- Rada przeszła do fazy obserwacji. To czas na zdyskontowanie dokonanych dotychczas obniżek stóp i wyczekiwanie na sygnały dotyczące trwałego ożywienia w gospodarce. Z ostatniej projekcji NBP wynika, że będziemy mieli do czynienia ze stopniowym przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego, ale ma być ono bardzo powolne i to przy różnych założeniach. Obawy o peryferia strefy euro i perspektywy gospodarcze na globalnym rynku są bardzo istotnymi czynnikami, które będą wpływały na polską gospodarkę - dodała.

"Obecnie mamy bardzo niski wzrost gospodarczy i niezwykle niską, obniżającą się inflację. Stopy procentowe są zaś umiarkowanie wysokie na tle innych krajów" - ocenia Chojna-Duch.

Członkini RPP zaznacza, że niepewność i niejednoznaczność dotycząca procesów gospodarczych jest obecnie bardzo wysoka.

- W sferze realnej mamy nadal do czynienia ze spadkiem wskaźników makroekonomicznych, choć spadek ten jest nieco wolniejszy. Można powiedzieć, że nie są to jeszcze nastroje optymistyczne, może nieco mniej pesymistyczne - powiedziała.

Chojna-Duch pytana, czy RPP powinna poczekać do lipcowej projekcji z wiążącą oceną gospodarki, która mogłaby być przesłanką do kolejnej obniżki stóp odpowiedziała: "W dniu dzisiejszym trudno jest to przewidzieć, przy tak wysokim poziomie niepewności, zwłaszcza dotyczącym czynników zewnętrznych. Nie można jednak wykluczyć, że taka ocena może zostać sformułowana wcześniej".

Na kwietniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uzależniając kolejne decyzje od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji w sferze realnej gospodarki.

W marcu RPP obniżyła stopy o 50 pb, a w komunikacie uzasadniającym decyzję Rada napisała wówczas, że obniżka ta stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 roku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Począwszy od listopada ubiegłego roku do marca tego roku Rada obniżyła stopy łącznie o 150 pb. Obecnie referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 3,25 proc. w skali rocznej.

Obniżka stóp procentowych powinna wynieść minimalnie 50 pb. A im szybciej RPP powróci do luzowania polityki monetarnej, tym lepiej - prognozuje Barclays Capital.

"Uważamy, że RPP nie ma wyboru, tylko powrócić do luzowania polityki pieniężnej. Naszym zdaniem im szybciej to nastąpi, tym lepiej. Uważamy, że obniżka mogłaby nastąpić w maju, ale RPP prawdopodobnie odłoży taką decyzję do czerwca. 50 pb, to absolutne minimum" - napisano w raporcie.

Inflacja w marcu wyhamowała do 1 proc. rdr z 1,3 proc. odnotowanych w lutym. Na kwietniowym posiedzeniu RPP nie zdecydowała się na cięcie stóp pozostawiając stopę referencyjną na poziomie 3,25 proc. Równocześnie nie zamknęła sobie możliwości powrotu do cyklu, gdyby dane makro nie potwierdzały presji inflacyjnej, a spowolnienie odsuwało się w czasie.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »