Grzegorz Kołodko: Polska w strefie euro jest Polską bezpieczną

- Przystąpienie Polski do strefy euro to kwestia bezpieczeństwa państwa - przekonuje prof. Grzegorz Kołodko.

Zdaniem byłego ministra finansów, Polska ze wspólną europejską walutą to zarówno mocniejsza pozycja gospodarcza, jak i polityczna naszego kraju.

Źródło: x-news

..................................

Hiszpański rząd zaproponował Brukseli przeprowadzenie reformy strefy euro. W przesłanym do Komisji Europejskiej dokumencie gabinet Mariano Rajoya uważa, że najlepszym sposobem na niedopuszczenie do kolejnego kryzysu jest ustanowienie rządu gospodarczego państw strefy euro i dokończenie rozpoczętej reformy systemu bankowego.

Reklama

Kryzys, który trwa w strefie euro od 2008 roku, ujawnił błędy popełnione przy wprowadzaniu wspólnej monety. Według hiszpańskiego rządu, Bruksela by temu zaradzić, podjęła "decyzje na krótką metę". Madryt twierdzi, że aby nie dopuścić do powtórzenia się kryzysu, należałoby wprowadzić zmiany w systemie zarządzania strefą euro.

Rząd Mariano Rajoya proponuje opracowanie antykryzysowego budżetu, który stawiałby na wzrost gospodarczy, a także wprowadzenia unii podatkowej i wspólnego ubezpieczenia od bezrobocia. Hiszpania zaproponowała ponadto nowelizację zawartego w 1997 roku Paktu Stabilności i Wzrostu, którego celem jest nadzór Unii nad polityką gospodarczą i budżetową.

Hiszpańscy eksperci pochwalają samą ideę. Przypominają jednak, że Hiszpania może liczyć na poparcie między innymi Francji, ale nie Niemców, a bez ich zgody - jak twierdzą - żadna reforma nie zostanie przeprowadzona.

62 procent Szwedów nie chce zamiany swojej waluty na euro i nie wierzy, że kiedykolwiek do niej dojdzie - wynika z najnowszego badania Eurobarometru.

Spośród siedmiu krajów Unii Europejskiej, które zachowały swoją walutę, bardziej sceptyczni od Szwedów są tylko Czesi, 70 procent ankietowanych z tego kraju nie chce zamiany korony na euro. W tej kwestii podzieleni są Polacy, 55 procent chce utrzymania narodowej waluty, podczas gdy 43 procent procent woli wprowadzenia w Polsce euro. O tym, że kiedyś dojdzie do wprowadzenia euro, wierzy zaledwie 9 procent Szwedów. Jeśli chodzi o Polaków, 37 osób wierzy, że euro zastąpi złotego w ciągu najbliższych 10 lat. Do strefy euro należy dziś 19 państw, pozostałe państwa członkowskie Unii, zobligowane są do zastąpienia swoich narodowych walut, walutą euro.

Badanie Eurobarometru przeprowadzono 10 i 11 kwietnia na próbie ponad 7000 telefonicznych respondentów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Dowiedz się więcej na temat: Grzegorz Kołodko | strefa euro | Polska w strefie euro | euro | Polskie | Polska | strefy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »