GUS notuje niewielką poprawę

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a mdm wzrosła o 0,1 proc. - podał GUS. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w sierpniu o 2,3 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 5,5 proc. rdr, a mdm spadła o 0,3 proc.

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a mdm wzrosła o 0,1 proc. - podał GUS. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w sierpniu o 2,3 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 5,5 proc. rdr, a mdm spadła o 0,3 proc.

"Po niewielkiej poprawie w lipcu br., w sierpniu w kluczowych obszarach gospodarki obserwowano spowolnienie dynamiki. Produkcja sprzedana przemysłu rosła wyraźnie wolniej niż w poprzednich okresach i ukształtowała się nieznacznie powyżej poziomu ubiegłorocznego, kiedy obserwowano znaczny wzrost.

Nieco mniejszy niż w lipcu był również wzrost sprzedaży detalicznej. W okresie lipiec-sierpień br. dynamika produkcji sprzedanej w przemyśle i sprzedaży detalicznej w skali roku była zbliżona do uzyskanej w II kwartale br." - napisał GUS.

"Produkcja budowlano-montażowa w trzecim z kolei miesiącu była niższa niż przed rokiem. W warunkach spowolnienia gospodarczego obserwowano dalsze osłabienie tempa wzrostu cen producentów w przemyśle oraz spadek cen produkcji budowlano-montażowej.

Reklama

Wzrost cen konsumpcyjnych był wolniejszy niż w poprzednich miesiącach, ale - podobnie jak w lipcu br. - szybszy niż przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Trudniejsza niż przed rokiem była sytuacja na rynku pracy - stabilizacji poziomu przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw towarzyszył wzrost bezrobocia rejestrowanego" - dodano.

Ekonomista Paweł Radwański z Raiffeisen Bank Polska o wtorkowych danych GUS dotyczących sprzedaży detalicznej:

"Sierpniowa dynamika sprzedaży detalicznej okazała się nieco niższa od oczekiwań rynku (5,9 proc. rdr), kształtując się na poziomie 5,8 proc. rdr. W poprzednim miesiącu roczna dynamika sprzedaży była wyższa, na poziomie 6,9 proc. rdr. Względem lipca br. sprzedaż wzrosła w sierpniu o 0,1 proc.

Największy miesięczny spadek sprzedaży zanotowano w kategorii pojazdów samochodowych, motocykli i części. Sierpień przyniósł jej obniżenie aż o 9,5 proc. mdm, a ujemna dynamika obserwowana była już trzeci miesiąc z rzędu. Wyraźne było też zmniejszenie sprzedaży tej kategorii w ujęciu rocznym, aż o 2 proc.

Niższa sprzedaż branży motoryzacyjnej jest wyraźnym sygnałem słabnięcia popytu wewnętrznego (niższe realne dochody gospodarstw domowych), lecz może też być wynikiem ograniczania popytu ze strony zagranicy, która jest znaczącym odbiorcą produkcji samochodów w Polsce. W tym kontekście słaba dynamika sprzedaży w sierpniu wpisuje się w scenariusz stopniowego słabnięcia dynamiki eksportu w II połowie roku.

W dalszym ciągu bardzo dobrze wypadły wyniki sprzedaży kategorii meble i sprzęt RTV i AGD. Podobnie jak w poprzednich okresach, za tendencję tę odpowiadać może trwający proces wymiany odbiorników telewizyjnych w związku z wdrażaniem naziemnej telewizji cyfrowej. Łącznie wzrost sprzedaży tej kategorii wyniósł w sierpniu 2,6 proc. mdm i 19,7 proc. rdr. w dalszym ciągu bardzo dobrze przedstawiają się także wyniki sprzedaży w kategoriach pozostała sprzedaż oraz pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach. Roczny ich wzrost wyniósł w sierpniu odpowiednio 1,2 proc. i 13,3 proc., a w relacji miesięcznej ukształtował się na poziomie 2,1 proc. i 1,7 proc.

Mimo sygnałów stabilizacji sprzedaży pewnych kategorii, ogólny wydźwięk danych jest zdecydowanie negatywny. Tym bardziej w zestawieniu z nadal wysoką dynamika inflacji CPI, której sierpniowy wzrost o 3,8 proc. rdr wyraźnie obniża realny wzrost sprzedaży, jaki został w tym samym czasie osiągnięty do zaledwie 2,3 proc. rdr wobec 3,4 proc. rdr przed miesiącem. Powodem słabnięcia sprzedaży w dalszym ciągu pozostaje pogarszająca się kondycja finansowa gospodarstw domowych oraz być może również mniejsza ich skłonność do konsumpcji, co mogłoby być wynikiem przedłużającej się słabości rynku pracy.

Tę ostatnią, potwierdziły opublikowane również dzisiaj dane o stopie bezrobocia, która wzrosła niespodziewanie z 12,3 proc. w lipcu do 12,4 proc. w sierpniu. Oprócz tego, że negatywne tendencje na rynku pracy będą się raczej utrzymywać w kolejnych miesiącach tego roku, na sprzedaż może niekorzystnie wpływać słabnący popyt ze strony zagranicy, m.in. z uwagi na obserwowane umocnienie złotego względem analogicznych miesięcy ub.r.".

PIOTR BIELSKI, BZ WBK

"Dane są zbliżone do oczekiwań. Spadek dynamiki sprzedaży wynika w dużej mierze z mocnych spadków zakupów pojazdów, co jednak było sygnalizowane wcześniej przez dane Samaru. Dzisiejsza publikacja odzwierciedla fakt, że wydatki konsumpcyjne spadają. Ta tendencja się nie odwróci, ponieważ sytuacja na rynku pracy jest słaba, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i wynagrodzeń.

W mojej opinii, średnia dynamika sprzedaży w miesiącach, które pozostały do końca roku wyniesie ok. 4,5-5 proc. rdr.

Uważam, że są to kolejne dane, które świadczą o tym, iż można obniżyć stopy procentowe. Jeśli jednak jakiś członek RPP nie był przed ich publikacją przekonany o cięciach, to sądzę, że te dane nie zmienią jego opinii, nie staną się one punktem zwrotnym".

MATEUSZ SZCZUREK, ING

"Dynamika sprzedaży detalicznej spada - nie jest to spadek dramatyczny, ale nieubłagany. Spodziewam się, że trend w następnych miesiącach będzie kontynuowany. Wiemy, że dochody realne gospodarstw rosną coraz wolniej, możliwości podtrzymywania konsumpcji są więc ograniczone. Tragedii nie ma, ale wskaźniki koniunktury, optymizmu konsumentów i dane na temat bezrobocia każą przypuszczać, że dynamika konsumpcji będzie maleć; utrzyma się realnie na poziomie powyżej zera, ale wzrost będzie coraz słabszy. Spodziewamy się, że październiku lub listopadzie najpóźniej dojdzie do obniżki stóp procentowych o 25 pb".

TOMASZ KACZOR, BGK

"Minutes RPP z ostatniego posiedzenia wyraźnie dały do zrozumienia, że sprzedaż detaliczna ma ograniczoną wartość informacyjną dla Rady, ze względu na wpływające na nią czynniki strukturalne (m. in. rosnący udział sklepów dyskontowych). Warto jednak podkreślić, że prawdopodobnie zawyżają one dynamikę sprzedaży, więc przekaz jest nieco niesymetryczny - o ile wysoka dynamika nie musi oznaczać wysokiej konsumpcji, o tyle dynamika niska (mimo zmian w strukturze handlu) najprawdopodobniej oznacza słaby wzrost spożycia. Dzisiejsza dynamika sprzedaży jest drugą najniższą od ponad roku, co przekonuje nas o słabnącej kondycji konsumpcji. W ujęciu realnym mamy wzrost zaledwie o 2,3 proc. rdr, to także bardzo słaby wynik na tle ostatnich miesięcy. Z tej przyczyny sądzimy, że dzisiejsze dane wzmacniają argumentację na nieodległe już, październikowe spotkanie RPP - argumentację za obniżeniem stóp o 25 pb".

WOJCIECH MATYSIAK, BANK PEKAO

"W kolejnych miesiącach należy oczekiwać dalszego spowolnienia wzrostu sprzedaży detalicznej. Taka prognoza wiąże się przede wszystkim z pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie w ujęciu realnym jest niższe niż przed rokiem, a poziom zatrudnienia nie zwiększa się. Co więcej, przedsiębiorstwa coraz częściej deklarują chęć redukcji etatów. Można zatem prognozować, że siła nabywcza gospodarstw domowych będzie się zmniejszać. Warto odnotować, że w ostatnich miesiącach tempo wzrostu sprzedaży detalicznej przewyższało tempo wzrostu funduszu płac, co oznacza, że konsumpcja była w pewnym stopniu finansowana z oszczędności. Sytuacja taka jest nie do utrzymania w dłuższej perspektywie.

Uważamy, że znając sierpniowe dane makroekonomiczne, Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Dane potwierdziły silne spowolnienie wzrostu popytu (niskie dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej), a także obniżenie się presji inflacyjnej (spadek CPI oraz PPI)".

PIOTR ŁYSIENIA, BANK POCZTOWY

"Dzisiejsze dane są nieznacznie lepsze do oczekiwań rynkowych, jednak skala zaskoczenia nie jest na tyle duża, aby wpłynęły one na zmianę oceny sytuacji gospodarczej. Dane o sprzedaży wpisują się w trend wskazujący na spowolnienie w krajowej gospodarce. Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy oraz utrzymująca się niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej wpływają na ograniczenie wydatków gospodarstw domowych. Spodziewamy się, że ten efekt w kolejnych miesiącach będzie się utrzymywał i oczekujemy dalszego spadku dynamiki sprzedaży detalicznej oraz wzrostu stopy bezrobocia rejestrowanego.

Po dzisiejszych odczytach RPP posiada wszystkie sierpniowe dane makro przed październikowym posiedzeniem. Większość członków Rady w swoich ostatnich komentarzach nakreśliła preferowaną przez nich datę rozpoczęcia dyskusji o obniżkach stóp procentowych. W Radzie ukształtowała się grupa opowiadająca się za obniżkami już w październiku, jednak niektórzy członkowie RPP wspominali o konieczności zapoznania się z nową projekcją inflacji i PKB, która zostanie opublikowana w listopadzie, przed podjęciem decyzji o obniżeniu stóp procentowych. W naszej ocenie bardziej prawdopodobnym jest cięcie stóp w listopadzie. Spodziewamy się, że do końca roku stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 50 pb".

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w sierpniu o 2,3 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 5,5 proc. rdr, a mdm spadła o 0,3 proc.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w sierpniu i lipcu:
                         VIII 2012                VII 2012           
                      VIII'11   VII'12        VII'11   VI'12  
.
ogółem                 5,8        0,1          6,9       1,3    
.
pojazdy               -2,0       -9,5          4,4      -6,2   
mechaniczne 
.
paliwa                 9,7        2,0         12,7       6,7 
. 
żywność, napoje,       5,0        0,9          4,1      -2,0 
wyroby tytoniowe          
pozostała sprzedaż    13,3        1,7          8,6       2,2
w niewyspecjalizowanych  
sklepach
.
leki, kosmetyki       10,0       -3,6         11,8      -3,2 
. 
odzież, obuwie         6,3       -5,0          1,7       3,9 
.
meble, AGD, RTV       19,7        2,6         18,0       7,8 
prasa, książki       -13,9       -2,4         -9,3       8,1 
.
pozostałe              1,2        2,1          5,6      -1,2 
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: RDR | Mieszkanie dla Młodych | GUS | poprawa | sprzedaż detaliczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »