Morawiecki w Baden-Baden: Afryka jednym z centralnych tematów rozmów

- Warto być na G20, gdyż rozmowy, które są tutaj prowadzone dotyczą też bezpośrednio Polski. To m.in. globalna architektura finansowa, ale również unikanie opodatkowania, walka z rajami podatkowymi i przeciwdziałanie niepłaceniu podatków - mówił podczas spotkania z dziennikarzami w Baden-Baden Mateusz Morawiecki, wicepremier w rządzie Beaty Szydło.

Przez dwa dni (17-18 marca br.) to właśnie Baden-Baden jest finansowym centrum świata. Do małego miasteczka w Niemczech przyjechali ministrowie finansów największych gospodarek globu. Przybyli również prezesi banków centralnych.

Kto? M.in. prezes Europejskiego Banku Centralnego - Mario Draghi, minister finansów Rosji - Anton Siluanow i prezes Centralnego Banku Rosji - Elwira Nabiullina. To także Steven Mnuchin - minister finansów USA, Janet Yellen - przewodnicząca Fedu, Philip Hammond - kanclerz skarbu w rządzie Theresy May. Jest również prezes Banku Światowego Jim Yong Kim czy szefowa MFW Christine Lagarde. Na zaproszenie Wolfganga Schauble, ministra finansów Niemiec, w tegorocznym szczycie G20 jako gość bierze udział także Polska, reprezentowana właśnie przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Reklama

Z kim udało się Morawieckiemu dotychczas porozmawiać? Z tego, co się dowiedzieliśmy z ministrem finansów Kanady spotkanie miał umówione. Tego typu wydarzenia nie ograniczają się wyłącznie do tych zaplanowanych.

- Rozmawiałem ze Stevenem Mnuchinem, ministrem finansów USA. Z prezes EBC Janet Yellen ustaliliśmy m.in, że kolejne nasze spotkanie odbędzie się za dwa tygodnie w USA - mówi Morawiecki.

Podatki w centrum uwagi

Podczas krótkiej wymiany zdań często - co podkreśla wicepremier - podnoszone są kwestie unikania opodatkowania. To jeden z podstawowych tematów, z którym muszą się zmierzyć poszczególne gospodarki na przestrzeni najbliższych lat. Nie jest to problem nowy, bo o uszczelnieniu systemu mówi się od bardzo dawna. Zdaniem Morawieckiego wiele się jednak w tym zakresie zmienia.

- Bogate kraje zaczęły o tym głośno mówić. Kilka lat temu wszyscy jeszcze akceptowali raje podatkowe zapominając, że ich popularność i rozwój skutkowały niedoinwestowaniem części gospodarek. Dlatego rozmawiamy o tajemnicy bankowej, która przestaje być powoli świętością - podkreślił Morawiecki. - G20 to szereg tematów związanych z walką z terroryzmem, cyberbezpieczeństwem i cyberprzestępstwami - dodał.

- Warto być w elitarnej grupie G20. Dzięki temu można wskazywać na problemy krajów o takim poziomie rozwoju jak Polska - mówi wicepremier i zaraz dodaje, że reprezentujemy Europę Środkową, czyli tę część świata, która ma odmienną charakterystykę i warunki dla rozwoju, niż rozwinięte kraje Zachodu.

Spojrzenie z perspektywy Polski

- Nie mamy wielkich korporacji międzynarodowych, wielkich beneficjentów globalizacji. Staramy się zaprezentować nasze racje. "Darwinizm podatkowy" to droga donikąd. Cieszę się, że kraje rozwinięte zaczynają to rozumieć - dodał.

Czy w zakresie unikania płacenia podatków może się coś zmienić? Na wagę problemu niedawno zwróciła uwagę Angela Merkel, kanclerz Niemiec, mówiąc, że międzynarodowe korporacje nauczyły się nie płacić podatków.

- Sądzę, że za kilka lat będzie znacznie trudniej unikać płacenia podatków. W Parlamencie Europejskim powstała specjalna komisja zajmująca się wyciekiem pieniędzy przez m.in. Luksemburg. Kanada także jest nastawiona na walkę z unikaniem opodatkowania - podkreślił Morawiecki.

USA, Afryka i migracja

Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas spotkania ministrów finansów są także migracja i stabilność finansowa w krajach afrykańskich.

- Tym niemniej, jednym z wiodących tematów jest Afryka. To tam mieszka 1,1 mld ludzi i nie może być tak, że ludzie stamtąd płyną przez Morze Śródziemne, narażając życie, bo nie mają godnych warunków do życia - podkreślił wicepremier.

Nie można zapominać także o nowej administracji Donalda Trumpa. Z jednej strony wiadomo już, że polityka monetarna USA będzie prowadzona w kierunku jej zacieśniania. Z drugiej wciąż nie wiemy jak miałaby wyglądać przyszła polityka handlowa czy strategia ograniczania dostępu do wewnętrznego rynku amerykańskiego. - Wszyscy czekają na to, co powie administracja amerykańska. Każdy chce porozmawiać z prezes Fedu i ministrem finansów Stanów Zjednoczonych w kwestiach m.in. przyszłego kształtu polityki fiskalnej i finansowej USA - mówił Morawiecki.

Bartosz Bednarz z Baden-Baden

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »