Rynek żywności ekologicznej ma swoje "5 minut"

Rynek żywności ekologicznej w naszym kraju znalazł się w punkcie, o którym jego przedstawiciele marzyli od lat. Jego wartość wrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich siedmiu lat, do ponad 800 mln zł, i cały czas rośnie wraz ze zwiększającą się świadomością konsumentów.

- Mówi się o tym, że wartość rynku żywności ekologicznej w Polsce w kolejnym roku osiągnie miliard złotych. To jest ogromna liczba, ale nie tak duża, jeśli ją zestawimy z wydatkami na inne kategorie spożywcze, takie jak mleko czy sery. To ważny, ciekawy i szybko rozwijający się segment rynku - w 2010 r. szacowaliśmy wartość tego rynku na 300-350 mln zł, więc mówimy o trzykrotnym wzroście na przestrzeni siedmiu lat - mówi Agnieszka Górnicka, prezes zarządu Inquiry.

I wskazuje, że rynek doszedł do takiego momentu, który można nazwać punktem przełomowym. - Dzisiaj rynek ekologiczny już nie jest dla wariatów, którzy pod lupą sprawdzają każdą drobinkę pożywienia na talerzu, to już jest jeden z przejawów dbałości o zdrowy styl życia dla wszystkich konsumentów dbających o zdrowy styl życia, który w tym stechnologizowanym świecie chcą zachować jak najdłużej zdrowie i sprawność - zapewnia.

Reklama

Sławomir Chłoń, prezes Organic Farma Zdrowia, dodał, że na świecie jest to jedyna lub jedna z niewielu branż, która od kilkudziesięciu lat permanentnie notuje wzrosty.

- W 2016 r. wartość tego rynku globalnie sięgnęła ponad 82 mld dolarów albo 75 mld euro. W zasadzie na wszystkich rynkach widzimy wzrost. Widać wzrost areału pod produkcję ekologiczną na świecie. Rośnie również liczba krajów na świecie, które się tym zajmują w sposób bardzo poważny, łącznie jest to już 179 krajów, z drugiej strony rośnie też liczba produktów oraz sprzedaż i obroty - mówił Sławomir Chłoń.

Zdaniem Sylwestra Strużyny, prezesa Bio Planet, największym zadaniem producentów ekożywności jest uświadomienie konsumentom, że zielony listek na produktach bio to nie jest coś, co można kupić za parę tysięcy złotych i używać na produktach, tylko że logo rolnictwa ekologicznego wiąże się z zupełnie innym systemem rolnictwa i że jest to odrębna gałąź gospodarki; odrębna od produkcja żywności konwencjonalnej.

- Nadal ogrom konsumentów nie ma wiedzy na temat biocertyfikatu i zakłada, że jest to jedna wielka mistyfikacja. Naszą misją jest uświadomienie konsumentom, że jednostki certyfikujące żywność ekologiczne są wiarygodne. Polacy są wyjątkowo odporni na wszelkie działania reklamowe, więc przed nami długa droga. W Polsce barierą ekorozwoju paradoksalnie jest to, że żywność konwencjonalna jest smaczna. W USA oraz w krajach Europy Zachodniej w pewnym momencie żywność konwencjonalna stała się tak bardzo przetworzona i bez smaku, że różnice w smaku były diametralne. Stąd w Polsce dłuższa droga do edukacji społeczeństwa - dodaje.

Sylwester Strużyna, jest zdania, że popularność biożywności to światowy trend, który wyszedł ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ludzie są świadomi tego, że są dwa odrębne systemy rolnictwa i duże różnice miedzy tą żywnością. Oczywiście w ramach tego trendu są pewne mody na konkretne produkty, które trwają z reguły 2-3 lata. Jednak patrząc na rozwój światowego rynku bio, jestem przekonany, że nie jest to przejściowa moda - w końcu w krajach Europy Zachodniej i w USA trend ten trwa już ponad 20 lat.

Michał Roczek, prezes firmy Bio Naura, również jest przekonany, że zainteresowanie żywnością ekologiczną to długotrwały trend, a nie chwilowa moda. - Analizujemy rynki europejskie, azjatyckie i inne, gdzie spożycie biożywności stale rośnie. U nas będzie podobnie. Naszym zdaniem największą barierą w rozwoju rynku żywności ekologicznej w naszym kraju nie jest wysoka cena tych produktów, ale przede wszystkim niska świadomość konsumentów. Dążymy do tego, aby zdrowe półki nie były izolowane w sieciach handlowych. Chcielibyśmy i czynimy ku temu starania, aby produkty konwencjonalne i ekologiczne leżały obok siebie. Jednak analizując zachowania zakupowe konsumentów, zauważyliśmy, że klienci, szukając danego produktu, szybciej trafiają na półki ogólnodostępne. Należy edukować społeczeństwo i eksponować zielony listek nie tylko na produktach, ale również, np. na listwach cenowych, aby ułatwić konsumentowi rozróżnienie rodzaju produkcji danego produktu - dodaje prezes Bio Naury.

Michał Lasocki, prezes zarządu Intenson Europe, zapewnia, że polski konsument jest coraz bardziej świadomy, mocniej przywiązuje uwagę do tego, co kupuje, po co sięga na półkę, zwraca uwagę na jakość wybieranych produktów spożywczych oraz ich etykietę. Jego zdaniem polski konsument unika konserwantów i barwników i coraz częściej poszukuje ich naturalnych zamienników.

- Polski rynek żywności ekologicznej zaczyna się dopiero rozrastać, jesteśmy na samym początku tej drogi. Segment ma ogromny potencjał wzrostowy, mamy szansę dogonić Europę, jednak musimy popracować nad przystępnością cenową tych produktów dla konsumentów. W Polsce są jeszcze małe wolumeny sprzedaży ekoproduktów, przez co logistyka tej żywności jest droższa. Musimy jeszcze chwilę poczekać aż polski konsument dojrzeje do tego, że żywność ekologiczna jest zdrowsza od konwencjonalnej i że warto wydać więcej - dodaje Michał Lasocki.

Zbigniew Kozłowski, wiceprezes zarządu spółki Symbio, producenta i dystrybutora żywności ekologicznej, jest przekonany, że przed rynkiem ekożywności wiele tłustych lat.

Jego zdaniem potrzeba jeszcze sporo czasu, by spopularyzować żywność ekologiczną w naszym kraju. - Certyfikowana żywność ekologiczna nie jest chwilowym trendem czy modą, to jest coś długofalowego, coś co warto spożywać zawsze, na co dzień. Część odbiorców traktuje ekożywność jak coś egzotycznego, np. superfoods, jednak jest to normalne jedzenie. Różni się od żywności konwencjonalnej tym, że do jej produkcji nie stosuje się pestycydów, herbicydów, sztucznych środków ochrony roślin oraz nie jest modyfikowana genetycznie - wylicza Zbigniew Kozłowski.

Autor: MB

Więcej informacji na portalspozywczy.pl

Dowiedz się więcej na temat: żywność ekologiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »