Reklama

Ciało mówi więcej niż słowa!

Po czym poznać, że nasz rozmówca kłamie albo że się w nas zakochał? Jak skutecznie ukryć strach przed osobą, z którą rozmawiamy?

Czy można wyprosić intruza z naszej strefy intymnej? Co to jest władza dłoni? Jak rozpoznać tzw. gesty zalotne? Okazuje się, że większość informacji o innych ludziach odczytujemy z ich... gestów. Mowa ciała to ruch, postawa, gesty i mimika, a szczególnie ich zmiany podczas kontaktów z innymi ludźmi. Wbrew pozorom słowa mają o wiele mniejsze znaczenie w komunikacji niż mogłoby się wydawać.

Gościem interaktywnego programu E-MISJA w tv.interia.pl była dr Katarzyna Warmińska - pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, socjolog, specjalista od komunikacji społecznej - która wyjaśniła najważniejsze pojęcia i problemy związane z tzw. mową ciała.

W jaki sposób ludzie komunikują się ze sobą za pomocą gestów? Jak można się nauczyć odczytywania gestów i zachowań ludzi, z którymi się spotykamy? Jak ważne są takie gesty w sytuacjach codziennych kontaktów w pracy, w szkole, na uczelni, a jakie jest ich znaczenie w kontaktach biznesowych: podczas negocjacji, przy podpisywaniu ważnych umów czy w trakcie negocjacji?

Chcesz wiedzieć, czy twój partner jest naprawdę zainteresowany rozmową? Obserwuj gesty jego rąk, ramion, nóg i mimikę twarzy! Szybko stwierdzisz, czy jest z tobą szczery i jakie naprawdę ma wobec ciebie zamiary.

Okazuje się, że mowy ciała możemy się nauczyć, co więcej manipulować za jej pomocą naszym rozmówcą. Najbardziej powszechnym "oszustwem" mowy ciała jest uśmiech zaadresowany do osoby, której nie darzymy sympatią.

Na co dzień nie jesteśmy świadomi, jak bardzo ciekawym i pouczającym doświadczeniem może być każde spotkanie z drugim człowiekiem... Kiedy mówimy, że mamy "przeczucie" lub "niejasne odczucie", że ktoś skłamał, tak naprawdę mamy na myśli, że język ciała nie idzie w parze ze słowami. W ten sposób nasza podświadomość działa na mowę ciała, czyli na nasze gesty.

Czy podczas spotkania, nazywanego niegdyś randką, naprawdę wykonujemy gesty pozwalające stwierdzić, że to, co czujemy do drugiej osoby, nie jest już tylko zwykłym zainteresowaniem, lecz uczuciem? Jak mówi specjalistka istnieją tak zwane gesty zalotne, które wykonujemy, gdy świadomie lub nieświadomie pokazujemy drugiej osobie, że nam się podoba.

Reklama

Zobacz, jak dr Katarzyna Warmińska analizuje postawy i gesty w konkretnych sytuacjach. Posłuchaj, czym tak naprawdę jest mowa ciała i do czego służy...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciało | gestykulacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama