Reklama

Czy to już menopauza? Sprawdź czy masz takie objawy!

Istnieje szereg symptomów, które mogą towarzyszyć okresowi okołomenopauzalnemu. Oczywiście u każdej kobiety będziemy obserwować "indywidualny zestaw" objawów. Różne będzie również ich nasilenie.

Do najczęstszych objawów okresu około i postmenopauzalnego zaliczamy:

- Występowanie nieregularnych cykli miesiączkowych. Krwawienia mogą być mniej lub bardziej obfite. W pewnym momencie życia miesiączka zanika.

- Pojawianie się uderzeń gorąca i zlewnych potów. Objawy te występują zwykle 6-12 miesięcy przed ostatnią miesiączką i powoli ustępują 2-3 lata po niej. Uderzenia gorąca i zlewne poty mogą pojawiać się z różną częstotliwością: co miesiąc, co tydzień, a nawet co kilka godzin. Największe nasilenie kobiety obserwują zwykle w godzinach wieczornych.

- Szybkie zmiany nastroju, nadmierna drażliwość. Kobieta łatwo się denerwuje, odczuwa wzmożone, przyśpieszone bicie serca. U niektórych kobiet spadek stężenia hormonów płciowych doprowadza do wystąpienia depresji. Objawia się ona obniżeniem nastroju, ciągłym uczuciem lęku, niepokoju. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się myśli i próby samobójcze. UWAGA! Występowanie myśli i prób samobójczych jest sygnałem, że kobieta potrzebuje fachowej pomocy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Reklama

- Zaburzenia snu, trudności w zasypianiu, budzenie się w środku nocy. Może towarzyszyć temu uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia.

- Okresowy obrzęk i bolesność piersi. Stają się one nadwrażliwe na dotyk.

- Występowanie bólów i zawrotów głowy oraz uczucie mrowienia i swędzenia w różnych obszarach skóry.

- Spadek elastyczności skóry. Wynika ze zmniejszającej się z wiekiem zawartości w niej kwasu hialuronowego i kolagenu.

- Zmniejszenie nawilżenia pochwy. Objawia się uczuciem suchości, pieczeniem, świądem. Stosunki seksualne mogą stać się bolesne. Zwiększa się również częstość infekcji w drogach rodnych.

- Mimowolne oddawanie moczu zwłaszcza w czasie wykonywania wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania. Wynika ze zmniejszenia napięcia mięśni w okolicy krocza oraz zmian zachodzących w błonie śluzowej cewki moczowej i pęcherza. Kobiety po menopauzie częściej również zapadają na infekcje dróg moczowych.

Na skutek zmian hormonalnych (zwłaszcza niedoboru estrogenu) u kobiet zwiększa się ryzyko następujących schorzeń:


- Choroby wieńcowej serca - po menopauzie dochodzi do niekorzystnych zmian w składzie lipidów (tłuszczów) występujących we krwi. Zwiększa się poziom "złego" cholesterolu. Podnosi się również ciśnienie tętnicze krwi. Powyższe zmiany sprzyjają odkładaniu blaszek miażdżycowych i zwężeniu naczyń krwionośnych, zwłaszcza sercowych. Może prowadzić to do wystąpienia niedokrwienia mięśnia sercowego.

- Osteoporozy - zmniejsza się gęstość kości i w konsekwencji jej wytrzymałość. Nawet niewielki uraz może powodować złamania.

- Nowotworów - na skutek niedoboru progesteronu u kobiet w okresie około- i postmenopauzalnym zwiększa się ryzyko wystąpienia raka błony śluzowej macicy oraz raka sutka.

Objawy towarzyszące przekwitaniu są bardzo różnorodne i pochodzą z wielu narządów ciała. Wyżej opisane symptomy mogą być spowodowane także chorobami, takimi jak: niedoczynność i nadczynność tarczycy,cukrzyca. Dlatego w każdym przypadku, a zwłaszcza jeśli objawy są bardzo nasilone, należy udać się do lekarza w celu wykluczenia innych chorób.


Na podstawie artykułu lek. Doroty Studzińskiej

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: menopauza | miesiączka | okres
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy