Haitong Bank podnosi rekomendację Bogdanki

Haitong Bank w raporcie z 10 sierpnia podnosi rekomendację dla Bogdanki z Neutralnie do KUPUJ z ceną docelową akcji 66,29 PLN. Autorem raportu jest Krzysztof Kozieł.

Haitong Bank w raporcie z 10 sierpnia podnosi rekomendację dla Bogdanki z Neutralnie do KUPUJ z ceną docelową akcji 66,29 PLN. Autorem raportu jest Krzysztof Kozieł.

Analitycy Haitong Bank podwyższają rekomendację dla Bogdanki z NEUTRALNIE do KUPUJ z ceną docelową akcji na poziomie 66,29 PLN (wobec 70,87 PLN wcześniej). Zmiana rekomendacji wynika z założenia, że wzrost cen węgla energetycznego na świecie powinien w pewnym stopniu przełożyć się na ceny oferowane przez Bogdankę. Obecnie węgiel ARA jest notowany z prawie 20-procentową premią w porównaniu do polskiego indeksu cen węgla PSCMI1, który z kolei znajduje się o 17 proc. wyżej niż wynoszą szacowane ceny Bogdanki w drugim kwartale 2018 r.

Reklama

Sytuacja ta jest bez precedensu, co nie miało nigdy miejsca. Analitycy uważają, że globalne ceny węgla energetycznego pozostaną wysokie w drugim półroczu z powodu ograniczeń podażowych i wysokiego popytu, zwłaszcza w Azji. Sądzą również, że indeks PSCMI1 będzie podążał za trendami globalnymi, ponieważ PGG, największa spółka węglowa w Polsce i jednocześnie krańcowy producent przy obecnym poziomie cen może nie być w stanie sfinansować inwestycji, jak również w pełni zaspokoić rosnące oczekiwania związków zawodowych.

Analitycy uważają, że pomimo zawartego porozumienia płacowego na lata 2018-2019 (podwyżka wynagrodzeń o 7 proc.) pomiędzy zarządem PGG a związkami zawodowymi, pracownicy wykorzystają przyszłoroczne wybory parlamentarne, by wywalczyć kolejne ustępstwa, co będzie wiązało się z kolejnymi wydatkami. Poza tym zdaniem analityków negocjacje pomiędzy Bogdanką a Eneą będą musiały uwzględnić zagadnienie cen transferowych, by nie wystawiać firmy na ryzyko prawne.

Według wyliczeń Haitong Bank Bogdanka na lata 2019/2020 wyceniania jest z niskim wskaźnikiem EV/EBITDA na poziomie 2,2/1,8, co daje 64/70 proc. dyskonta w porównaniu z międzynarodowymi konkurentami z branży węglowej. Zdaniem analityków tak wysokie dyskonto jest nieuzasadnione.

opr MZB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »