Jak będziemy reagować na wzrost inflacji?

W minionym roku inflacja była najwyższa w listopadzie i wynosiła 2,5 proc. licząc rok do roku. Podobnie było w 2016 r., gdy inflacja wzrosła do poziomu 1 proc. Przez ten okres oprocentowanie lokat niemal nie zmieniło się, a średnia wynosi 1,5 proc.

Możliwe, że do lokat zniechęcać będzie nie tylko inflacja, ale także sytuacja na warszawskiej giełdzie. - W 2017 r. indeks największych spółek, czyli WIG-20 wzrósł o 26 proc. - mówi w rozmowie z MarketNews24 Adam Wolski, RDM Wealth Management. - To przełożyło się na rynkowy wzrost krajowych funduszy inwestycyjnych.

Można się spodziewać dalszego odwrotu od lokat, zwłaszcza jeżeli okaże się, że inflacja jest wyższa niż założono w uzasadnieniu do ustawy budżetowej, gdzie przyjęto, że wyniesie 2,3 proc.

Jeżeli inflacja będzie przyśpieszać pod koniec 2018 roku, to w najbardziej niekorzystnej sytuacji będą ci, którzy zdecydowali się na długoterminowe lokaty.

Reklama

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | lokaty | lokaty długoterminowe | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »