Nowatorski zabieg szansą dla chorych na raka żołądka

Pierwszy w Europie Środkowej zabieg PIPAC czyli dootrzewnowej chemioterapii podciśnieniowej aerozolem, wykonany 10 maja w Bydgoszczy przyniósł całkowite powodzenie - chora z rozsianym nowotworem żołądka pozbyła się wszystkich przerzutów, zaś guz główny usunięto, co oznacza szansę na wyzdrowienie.

Zdjęcie

Nowatorski zabieg wykonany w Bydgoszczy szansą dla chorych na raka żołądka /© Glowimages
Nowatorski zabieg wykonany w Bydgoszczy szansą dla chorych na raka żołądka
/© Glowimages

Zabieg wykonał zespół pod kierownictwem prof. dr. Wojciecha Zegarskiego w Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Lekarze zastosowali PIPAC, który jest zabiegiem laparoskopowym. Podczas niego choremu podawana jest chemioterapia w postaci tzw. burzy śnieżnej wprost do jamy otrzewnowej. Zabieg wykonano u dwóch osób; gorzej rokująca była pacjentka, której ze względu na przerzuty raka żołądka całkowicie usunięto już narządy rodne. Jak się okazało, po dwóch miesiącach od zabiegu całkowicie zniknęły u tejże pacjentki wszystkie ogniska przerzutów w jamie brzusznej. Wówczas zespół medyczny zdecydował się na resekcję żołądka i zastosowanie podtrzymującej chemioterapii. Pacjentka ma szansę na całkowite wyzdrowienie. Zabiegi PIPAC będą obecnie stale przeprowadzane w Bydgoszczy.

Reklama

MM

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:zabiegi

Zobacz również

  • Latające samochody za rok zaczną wozić pasażerów

    Wiele wskazuje na to, że za rok latające samochody staną się komercyjnym faktem. Będą to jednak bardziej podniebne taksówki wymagające lotnisk, niż samochody osobowe unoszące się ponad drogami aby... więcej