Szwedzkie serce z pudełka

W Skane, w Szwecji dokonano pierwszego przeszczepu serca, które po pobraniu było przechowywane w specjalnym pojemniku transportowym.

Zdjęcie

Szwedzkie serce z pudełka użyte do przeszczepu /© Glowimages
Szwedzkie serce z pudełka użyte do przeszczepu
/© Glowimages

Firma, która opracowała to rozwiązanie - XVIVO Perfusion - poinformowała iż przeszczep odbył się w szpitalu klinicznym Uniwersytetu w Skane.

Nową metodę opracował zespół naukowców z Lund Universitat, kierowany przez prof. Stiga Steena. Pozwala ona na przechowywanie pobranego serca w specjalnym pojemniku transportowym, co pozwala na rozpoczęcie operacji w 12 lub 24 godziny po pobraniu organu. Do tej pory operację bezwzględnie trzeba było zaczynać w czasie do 4 godzin po pobraniu, bowiem następowały zmiany tkankowe, uniemożliwiające transplantację.

Reklama

Pojemnik opracowany przez XVIVO Perfusion, umożliwia stały dopływ krwi do mięśnia sercowego, przy czym umieszczone jest ono w płynie z substancjami odżywczymi, co zapobiega niedotlenieniu i martwicy.

Według prób przeprowadzonych in vivo, możliwe będzie nawet dłuższe przechowywanie pobranego serca, co pozwoli na daleki transport miedzy krajami, zaś w przyszłości być może i międzykontynentalny. Ułatwi to maksymalne dopasowanie organu pobranego od dawcy, do określonego typu biorcy. Rocznie na świecie wykonuje się 6,5 tys. zabiegów przeszczepu serca; w Polsce w 2016 roku było ich 101.

MM

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:Badania i Rozwój

Zobacz również

  • Łódzka fabryka innowacji

    Łódzka – największa na świecie – należąca do P&G fabryka Gillette zajmuje 190 tys. m2, czyli powierzchnię równą 27 boiskom piłkarskim, zatrudnia 1200 osób, nie generuje odpadów i wciąż... więcej