W Barcelonie Internet Rzeczy przekształca świat

Wpływa na zmiany modeli produkcyjnych, pomaga w konserwacji naturalnego środowiska i ochronie zdrowia oraz przyczynia się do podniesienia poziomu codziennego życia. Mowa o Internecie Rzeczy (IoT), który wkroczył już do wszystkich dziedzin życia. We wtorek w Barcelonie rozpocznie się 4. Światowy Kongres Internetu Rzeczy (IoTSWC). Wydarzenie potrwa do czwartku i weźmie w nim udział 341 firm z 90 krajów.

Zdjęcie

Do końca grudnia na świecie IoT łączyć będzie ponad 11 miliardów urządzeń /123RF/PICSEL
Do końca grudnia na świecie IoT łączyć będzie ponad 11 miliardów urządzeń
/123RF/PICSEL

Roger Bou, dyrektor IoTSWC przypomina, że jeszcze cztery lata temu Internet Rzeczy był tylko koncepcją. W drugiej edycji kongresu pokazano pierwsze prototypy. Rok temu zaprezentowano rozwiązania, ale nie na globalną skalę. - Bez wątpienia tegoroczny kongres jest tym najważniejszym - powiedział Bou. I zapewnił, że technologiczna gorączka IoT obejmuje już wszystkie dziedziny gospodarki: energię, transport, logistykę, służbę zdrowia i ochronę środowiska.

Jednym z prezentowanych w Barcelonie przykładów będzie użycie Internetu Rzeczy w ochronie środowiska. W rezerwacie wielorybów, w Cook Inlet na Alasce, dzięki czujnikom zainstalowanym w bojach monitorowana jest jakość wody i powietrza. A przykładem połączenia IoT z technologią 3D, jest pomysł produkowania w sklepie własnych butów. - Dzięki przenośnym czujnikom w ciągu zaledwie 30 sekund skanery 3D wykreślają podeszwy klienta, a trójwymiarowe drukarki wydrukują je w ciągu kilku godzin - wyjaśnia Bou.  

Reklama

Na zwiedzających czekać będzie 10 testbeds - komputerów testowych używanych przez projektantów systemów operacyjnych. Pokażą, w jaki sposób IoT może wpływać na przekształcenia globalnej gospodarki i środowiska naturalnego. Organizowane w Barcelonie pokazy i konferencje, w których wystąpi ponad 300 prelegentów, dotyczyć będą m.in. oddziaływania Internetu Rzeczy na sztuczną inteligencję i bazy danych typu Blockchain. W kongresie weźmie udział 14 000 osób. Organizatorzy liczą, że wśród obecnych w Barcelonie firm będzie lider, który stanie się - jak to określili - "kołem napędowym Internetu Rzeczy". - Tak samo jak swego czasu Google przyciągnęło nas do internetu a Amazon do e-commerce - argumentował Bou.

Według badań zrealizowanych przez firmę Gartner - amerykańskie, niezależne przedsiębiorstwo analityczno-badawcze, do końca grudnia na świecie IoT łączyć będzie ponad 11 miliardów urządzeń. Za dwa lata - 26 miliardów urządzeń. - Barcelona pokaże światu, że ta technologia IoT nie jest już obietnicą rewolucji technologicznej, ale rzeczywistością mającą ogromny potencjał transformacji wszystkich dziedzin życia - podkreśla Roger Bou.

ew

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Technologie

Więcej na temat:nowe technologie

Zobacz również

  • Łódzka fabryka innowacji

    Łódzka – największa na świecie – należąca do P&G fabryka Gillette zajmuje 190 tys. m2, czyli powierzchnię równą 27 boiskom piłkarskim, zatrudnia 1200 osób, nie generuje odpadów i wciąż... więcej