Ceny miedzi w Londynie rosną

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po spotkaniu unijnych liderów w sprawie możliwego rozwiązania kryzysu w Europie - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.368 USD za tonę, po wzroście notowań o 3,1 proc.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po spotkaniu unijnych liderów  w sprawie możliwego rozwiązania kryzysu w Europie - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.368 USD za tonę, po wzroście notowań o 3,1 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na styczeń zdrożała o 4,9 proc. do 54.220 juanów (8.506 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień drożeje o 3,4 proc. do 3,3320 USD.

Przywódcy strefy euro osiągnęli postęp ws. pakietu antykryzysowego, w tym wzmocnienia funduszu ratunkowego dla strefy euro EFSF. Przewodniczący Herman Van Rompuy zapewnił na zakończenie szczytu w niedzielę wieczorem, że porozumienie będzie sfinalizowane w środę.

W Brukseli odbędzie wówczas kolejny szczyt strefy euro, na którym przywódcy podejmą ostateczną decyzję ws. metody wzmocnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF), głównego instrumentu, jakim dysponuje strefa euro - tak, by powstrzymać rozlewający się z Grecji na Włochy czy Hiszpanię kryzys zadłużenia.

Reklama

Zwiększenie EFSF może z obecnej zdolności pożyczkowej w wysokości 440 mld euro być nawet do 1-2 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie możliwości kapitałowych funduszu bez zwiększenia jego środków z kasy państw strefy euro.

Wstępnie uzgodniono już, że należy podwyższyć z 5 do 9 proc. wskaźnik płynności kapitałowej, konieczny do spełnienia przez banki, by zdały nowe, ostrzejsze testy wytrzymałości, które przeprowadzi Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w bankach kluczowych dla unijnego systemu bankowego.

Eurogrupa wstępnie zgodziła się też, że trzeba "znacznie" podnieść wkład banków w program ratunkowy dla Grecji.

Unijni partnerzy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na czele wezwali też w niedzielę Włochy do bardziej zdecydowanego i wiarygodnego ograniczania długu, tak by kryzys zadłużenia euro nie rozlał się na ten kraj, destabilizując poważnie strefę wspólnej waluty.

Szczyt eurogrupy odbył się w niedziele po szczycie Rady Europejskiej, w którym brali udział liderzy wszystkich 27 państw UE. Na tym szczycie uzgodniono m.in., że strefa euro ma się dalej integrować - wzmocni zarządzanie gospodarcze i dyscyplinę finansów publicznych.

- Pozytywne informacje z Europy wspierają notowania miedzi - mówi Pang Juan, analityk Jinrui Futures Co. w Shenzhen.

- Ale nadal jednak będzie trudno podbić ceny jeszcze wyżej - dodaje.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny miedzi | dolar | miedź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »