Pocztowe Envelo pomoże zdalnie załatwić urzędowe sprawy

Kolejne instytucje umożliwiają łatwiejsze założenie Profilu Zaufanego (PZ), czyli odpowiednika podpisu elektronicznego, potrzebnego do zdalnego załatwiania urzędowych spraw. Już dziś PZ można założyć przez e-konta w PKO BP, ING Banku Śląskim i Millennium.

Kolejne instytucje umożliwiają łatwiejsze założenie Profilu Zaufanego (PZ), czyli odpowiednika podpisu elektronicznego, potrzebnego do zdalnego załatwiania urzędowych spraw. Już dziś PZ można założyć przez e-konta w PKO BP, ING Banku Śląskim i Millennium.

Jak ustaliła Interia, jeszcze w kwietniu będzie można założyć PZ przez Konto Zaufane Envelo (należąca do Grupy Poczty Polskiej platforma cyfrowych e-usług). Poczta Polska będzie więc pierwszym niebankowym podmiotem świadczącym usługę potwierdzania Profilu Zaufanego.

Jak to będzie działać? Żeby zostać użytkownikiem Konta Zaufanego Envelo, trzeba odwiedzić placówkę pocztową i wylegitymować się dowodem osobistym w celu zweryfikowania swojej tożsamości. Do potwierdzenia Profilu Zaufanego niezbędna jest bowiem elektroniczna tożsamość klienta - Konto Zaufane Envelo. Zanim wybierzemy się na pocztę, warto wcześniej w domu, online, przez stronę envelo.pl założyć sobie Konto Envelo. Podane tam przez nas informacje (imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres email) skrócą znacząco czas potrzebny na założenie Konta Zaufanego Envelo w placówce Poczty Polskiej.

Reklama

Obecnie trwa ostatnia faza procesu integracji systemu platformy cyfrowej Envelo z systemem Profilu Zaufanego, Poczta pracuje nad optymalizacją procesu zakładania Konta Zaufanego Envelo.

- Mocno w to wierzę, że już w kwietniu Profil Zaufany będzie dostępny dla każdego obywatela przez Konto Zaufane Envelo. Pracujemy, żeby dać taką możliwość jeszcze w tym miesiącu, tym bardziej, że będzie to coraz bardziej użyteczne, choćby dlatego, że już za dwa tygodnie kierowcy będą mogli przy użyciu PZ sprawdzać punkty karne - mówi Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy Envelo.

W perspektywie kolejnych tygodni możliwość założenia PZ dostaną klienci kolejnych czterech instytucji: Pekao i mBanku, a trochę później Raiffeisen Polbank oraz BZ WBK. Nad udostępnieniem założenia PZ poprzez e-konta pracują też banki spółdzielcze.

Kilka dni temu Ministerstwo Cyfryzacji podało, że za pośrednictwem serwisów transakcyjnych banków założono już ponad 100 tys. Profili Zaufanych. Można być pewnym, że ta liczba szybko się zwiększy, bo z jednej strony łatwiej o taki substytut elektronicznego podpisu - co ważne bezpłatny - a z drugiej lista spraw, które można prościej i szybciej załatwić korzystając z tego sposobu potwierdzania tożsamości będzie coraz dłuższa.

Nie tylko punkty karne i wnioski o dowód

Od 24 kwietnia br. kierowcy będą mogli sprawdzać na pomocą PZ punkty karne. W sierpniu ruszy masowa wymiana dowodów osobistych. Ministerstwo Cyfryzacji ocenia, że w tym roku według szacunków wymienionych może być aż 8 milionów dokumentów, z czego dla ponad 5 milionów kończy się data ważności. To oznacza, że co miesiąc średnio pół miliona ludzi będzie musiało wyrobić nowy dokument. Korzystając z PZ można zdalnie złożyć wniosek o jego wydanie i dodatkowo sprawdzić, czy dowód jest już gotowy do odbioru.

Nowy dowód osobisty jest gotowy do odbioru po 30 dniach od złożenia wniosku, choć zazwyczaj już wcześniej.

Już teraz można korzystać z innych usług online na portalach urzędowych. Na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP), oprócz wniosku o dowód osobisty, można miedzy innymi uzyskać odpisy aktów, zgłosić urodzenie dziecka, rozliczyć podatki, pobrać zaświadczenie o niekaralności, złożyć wniosek o kartę EKUZ. Na PUE ZUS np. wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił do ubezpieczeń. Za pomocą PZ można też złożyć PIT -WZ czyli wniosek o wypełnienie PIT-a przez urząd skarbowy. Kilka nowych ważnych funkcji ma się pojawić jeszcze w tym roku. W praktyce, korzystając z PZ ograniczamy liczbę wizyt w urzędzie.

Uwaga: Zmiana autoryzacji PZ

Jednocześnie posiadacze Profili Zaufanych starego typu mają ostatnie dni, żeby zmienić sposób autoryzacji. Od 8 kwietnia br. w systemie ePUAP zostanie wyłączona możliwość autoryzacji użytkownika przy użyciu haseł jednorazowych przesyłanych na maila (to efekt wchodzących w życie przepisów) Autoryzacja będzie możliwa wyłącznie za pośrednictwem haseł jednorazowych przesyłanych smsem na wskazany numer telefonu komórkowego.

Zmiana sposobu autoryzacji dotyczy w sumie ok. 143 tys. osób (użytkowników PZ). Komunikaty oraz maile wysyłane do tej grupy spowodowały, że zmianę sposobu przesyłania haseł (z maila na SMSa) wykonało ok. 30 tys. osób., ale wciąż około 110 tys. użytkowników PZ tego jeszcze nie zrobiła.

Żeby zmienić sposób autoryzacji trzeba wejść na swoje konto się w serwisie pz.gov.pl, wybrać z menu bocznego "Mój profil zaufany", a następnie opcję "Przedłuż ważność" i podać numer telefonu komórkowego.

Jeśli posiadacz takiego PZ tego nie zrobi, po 8 kwietnia będzie musiał udać się do punktu potwierdzającego Profil Zaufany ePUAP albo korzystać z profilu zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: profil zaufany | Poczta Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »