GUS podał ważne dane o cenach

We wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego o 3,9 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast w porównaniu z sierpniem inflacja wzrosła o 0,1 procent.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 0,3 proc.), edukacją (o 3,5 proc.), a także wzrost cen odzieży i obuwia (o 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc., 0,04 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 0,6 proc.), żywności (o 0,2 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,4proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt proc., 0,04 pkt proc. i 0,03 pkt proc.

Wrzesień to czwarty z kolei miesiąc br., w którym obniżyły się ceny żywności (o 0,2 proc., wobec spadku o 1,6 proc. w sierpniu br.). Potaniały owoce i warzywa (odpowiednio o 6,2 proc. i 1,7 proc.). Utrzymała się obserwowana od maja br. spadkowa tendencja cen cukru, za który we wrześniu br. płacono o 2,0 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu.

Reklama

Nieznacznie potaniało także mleko (o 0,1proc.). Więcej niż w sierpniu br. płacono natomiast za mięso (przeciętnie o 0,8 proc.), w tym za mięso wołowe - o 2,0 proc., drób - o 1,2 proc., a mięso wieprzowe - o 0,9 proc..

Obserwowany wzrost cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które należało zapłacić o 0,7 proc. więcej niż w sierpniu br.

Podrożały artykuły w grupie "jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne (o 0,7 proc.), a także tłuszcze zwierzęce i jaja (po 0,6proc.). Konsumenci więcej płacili także za "wyroby cukiernicze i miód" oraz ryby (po 0,4 proc.). We wrześniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych (przeciętnie o 0,2 proc.), w tym kawy - o 0,8 proc..

Ceny herbaty utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w sierpniu br. Mniej płacono natomiast za wody mineralne lub źródlane - o 0,4 proc. i soki - o 0,2 proc.. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,3 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem.

Koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno - letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno - zimowej spowodowało, iż we wrześniu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie przeciętnie po 0,6proc. wyższym niż w sierpniu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły we wrześniu br. o 0,3proc.. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,3 proc.). Więcej płacono za wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,5proc.). Opłaty związane z zaopatrywaniem w wodę i usługami kanalizacyjnymi pozostały na poziomie zanotowanym w poprzednim miesiącu. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,3proc.). Ceny nośników energii były wyższe niż w sierpniu br. przeciętnie o 0,5 proc., głównie w wyniku wzrostu cen opału (o 1,1 proc.). Podrożała także energia cieplna (o 0,6 proc.) i gaz (o 0,4 proc.).

We wrześniu br. towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały przeciętnie o 0,1 proc.. Więcej płacono za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,5 proc.), środki do prania i czyszczenia (o 0,2proc.), a także sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.). Tańsze niż w sierpniu br. były natomiast meble i elementy meblarskie (o 0,1proc.).

Opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w sierpniu br. o 0,2 proc.. Droższe niż przed miesiącem były usługi stomatologiczne (o 0,5 proc.), lekarskie (o 0,3 proc.), a także artykuły farmaceutyczne (o 0,1 poc.). Potaniały natomiast usługi sanatoryjne (o 1,3 poc.).

Ceny w zakresie transportu w porównaniu z sierpniem br. obniżyły się przeciętnie o 0,6 proc.. Ceny paliw do prywatnych środków transportu we wrześniu br. były niższe od obserwowanych w poprzednim miesiącu przeciętnie o 0,8 proc.. Obniżyły się ceny benzyn silnikowych (o 1,5 proc.), wzrosły natomiast ceny gazu (o 2,0 proc.) i oleju napędowego (o 0,2 proc.). Odnotowano wzrost cen komunikacji miejskiej (bez taksówek) - o 1,8 proc..

Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w sierpniu br. Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 0,2proc. mniej niż przed miesiącem.

We wrześniu br. ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą obniżyły się przeciętnie o 0,4proc.. Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 3,8 proc.), w tym za granicą - o 5,3 proc., a w kraju - o 2,4 proc..

Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,6 proc.). Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za usługi w zakresie rekreacji i sportu (o 1,6 proc.). Podrożały usługi w zakresie kultury (o 1,0 proc.), książki przeznaczone do celów edukacyjnych (o 0,5 proc.) oraz artykuły piśmienne, kreślarskie, malarskie (o 0,4 proc.).

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, opłaty dotyczące edukacji wzrosły o 3,5 proc., w tym opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu - o 9,8 proc.. We wrześniu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,3 proc.). Opłaty za wyżywienie w stołówkach podniesiono o 2,6 proc..

Spośród innych towarów i usług, we wrześniu br. znacznie podwyższono opłaty za żłobek (o 15,1 proc.). Odnotowano wzrost cen w zakresie ubezpieczeń (o 0,2 proc.).

W tej samej skali podrożały usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych oraz środki do higieny osobistej. Mniej niż w sierpniu br. konsumenci płacili natomiast za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,4 proc.).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 3,9 proc. (wobec wzrostu o 4,3 proc. w sierpniu br.) i utrzymał się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,9 proc.), transportem (o 7,6 proc.) oraz wzrost cen żywności (o 3,1 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,52 pkt proc., 0,69 pkt proc. i 0,68 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 2,9 proc.) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,15 pkt proc.

_ _ _ _ _

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w sierpniu o 4,2 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc. Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji w sierpniu i wrześniu 2011 w ujęciu rocznym i miesięcznym:

Ekonomista Banku BPH Piotr Łysienia

o czwartkowych danych GUS dotyczących inflacji - we wrześniu wzrosła ona o 3,9 proc., wobec września 2010 roku, a w porównaniu z sierpniem 2011 r. o 0,1 proc.:

- Czwartkowe dane GUS wskazują na szybszy niż zakładaliśmy spadek inflacji, za sprawą niższej dynamiki cen żywności i paliw. Istotnym czynnikiem wspierającymi spadek wskaźnika CPI był korzystny efekt bazy statystycznej.

Dane o inflacji wskazują, że w obliczu oczekiwanego słabszego wzrostu PKB i braku presji płacowej, możliwy jest szybszy niż do tej pory zakładaliśmy powrót inflacji do celu NBP. Będzie to argument dla +gołębiego+ skrzydła Rady Polityki Pieniężnej. Ryzykiem dla takiego scenariusza pozostaje kształtowanie się kursu walutowego. Dotychczas, słabszy złoty nie przełożył się na wzrost presji inflacyjnej, jednak utrzymywanie się euro do złotego na obecnych poziomach może powodować presję na wzrost cen produktów importowanych i opóźniać powrót inflacji do celu.

Spodziewamy się, że do końca roku stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie. W średniej perspektywie kluczowa dla (...) stóp procentowych może okazać się listopadowa projekcja inflacji i PKB, która wskaże w jakim stopniu pogorszenie się sytuacji w otoczeniu zewnętrznym wpłynie na perspektywy polskiej gospodarki.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: deta | inflacja | ceny | danie | W.E. | GUS | Dana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »