Wiercenia na norweskich koncesjach Lotosu

Na koncesji PL 497/497B trwa wiercenie otworu poszukiwawczego. LOTOS Exploration & Production Norge - norweska spółka z grupy kapitałowej LOTOS - jest współudziałowcem tej koncesji (10% udziałów). Otwór znajduje się około 30 km na zachód od pola naftowego Ula na Morzu Północnym.

Na koncesji PL 497/497B trwa wiercenie otworu poszukiwawczego. LOTOS Exploration & Production Norge - norweska spółka z grupy kapitałowej LOTOS - jest współudziałowcem tej koncesji (10% udziałów). Otwór znajduje się około 30 km na zachód od pola naftowego Ula na Morzu Północnym.

Operatorem koncesji jest spółka Det norske Oljeselskap, która prowadzi wiercenia, korzystając z wynajętej platformy "Maersk Guardian". Głębokość wody w miejscu wierceń wynosi 80 m.

Wedle szacunków, potencjalne zasoby wydobywalne PL 497 mieszczą się w przedziale 80 - 300 mln boe (barrels of oil equivalent).

- Po zakończeniu wierceń na koncesji PL 497/497B platforma "M?rsk Guardian" zostanie przeholowana na koncesję PL 498, której operatorem jest LOTOS E&P Norge - mówi St einar Sorensen, exploration manager w LOTOS E&P Norge. - Platforma będzie wierciła tam kolejny otwór, którego celem ma być potwierdzenie akumulacji w utworach kredowych na prospekcie Skagen. LOTOS E&P Norge posiada 25% udziałów w koncesji PL 498, która również znajduje się na M. Północnym.

Reklama

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i LOTOS Petrobaltic (prowadzi poszukiwania oraz wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku LOTOS. Po pierwszym półroczu 2012 r. przychody ze sprzedaży LOTOSU wyniosły 16 216,4 mln zł. To wzrost o 22 procent w stosunku do danych z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na koniec czerwca br. udział LOTOSU w krajowym rynku paliw ogółem wyniósł 34,1%, co znaczn ie przewyższa cel strategiczny na lata 2011-15, ustalony na poziomie 30%. Jednocześnie koncern zanotował w analizowanym okresie wzrost udziału w rynku benzyn o 3 p.p. (r./r.).

Poprzez spółki LOTOS Petrobaltic i LOTOS Norge koncern obecny jest również na polskim i norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej. Dzięki przejęciu 100% udziałów w spółce LOTOS Geonafta koncern zyskał również dostęp do lądowych złóż ropy naftowej, zlokalizowanych na terytorium Litwy. W ub.r. LOTOS wydobył 230 tys. ton ropy naftowej. Zgodnie z zapisami strategii na lata 2011-2015 LOTOS planuje wydobywać 1,2 mln ton ropy naftowej rocznie do 2015 r.

Sprawdź bieżące notowania Lotosu na stronach BIZNES INTERIA.PL

Grupa Lotos

Polska grupa kapitałowa skupiająca kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych, głównie z branży poszukiwań, wydobycia oraz przetwórstwa ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych (paliw, olejów, asfaltów, smarów, parafin itp.). Najważniejszą jej częścią jest rafineria ropy naftowej zlokalizowana w Gdańsku Rudnikach, nad Martwą Wisłą - jest to największe przedsiębiorstwo na Pomorzu i druga pod względem przerobu rafineria w Polsce. Spółką matką grupy kapitałowej jest spółka Grupa Lotos SA, co powoduje, że dla uniknięcia nieporozumień używa się czasem nazw Grupa Lotos SA (dla spółki) i Grupa Kapitałowa Lotos (dla grupy kapitałowej).

Opr. MZB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »