GUS: Stopa bezrobocia w październiku 8,2 proc.

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 8,2 procent- poinformował Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to spadek bezrobocia w stosunku do września o 0,1 punktu procentowego.

Dzisiejsze dane GUS potwierdziły wcześniejsze szacunki resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Od 1991 roku wskaźnik bezrobocia rejestrowanego nigdy nie był tak niski.

W urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 308 tys. osób. Najniższe, 2,1-proc. bezrobocie było w Poznaniu, a najwyższe, 27,3-proc. - w regionie szydłowieckim na Mazowszu.

We wrześniu stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 8,3 proc. Wówczas w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 324,1 tys. osób.

Najniższe bezrobocie zarejestrowano w Poznaniu - wyniosło ono 2,1 proc. W Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu było to po 2,9 proc.

Reklama

W Wielkopolsce zarejestrowano najniższe bezrobocie - wyniosło ono 5 proc. W województwie śląskim wyliczono je na 6,6 proc., podobnie jak w Małopolsce. W województwie mazowieckim było to 7,2 proc. i to tu zarejestrowano najwyższą w kraju stopę bezrobocia - w regionie szydłowieckim wyniosła 27,3 proc. Stopa bezrobocia w województwie podkarpackim wyniosła 11,3 proc., w zachodniopomorskim i świętokrzyskim po 10,6 proc., w podlaskim 10,4 proc., lubelskim 9,9 proc., w pomorskim i dolnośląskim po 7,2 proc., w lubuskim 8,4 proc., łódzkim 8,6 proc., a warmińsko-mazurskim - 13,7 proc.

Jak wynika z piątkowej publikacji GUS, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w październiku do 185,8 tys. osób, czyli o 8,1 proc. w stosunku do września. W ujęciu rocznym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 12,1 proc.

GUS wyliczył też, że w październiku do urzędów pracy zgłoszono 117 tys. ofert pracy, czyli o 15,9 proc. mniej niż we wrześniu i więcej o 5,9 proc. niż rok temu.

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) stopa bezrobocia w trzecim kwartale br. wyniosła 5,9 proc.

Liczenie bezrobocia BAEL jest zalecane przez Międzynarodową Organizację Pracy. Metoda ta jako osobę bezrobotną definiuje taką, która jednocześnie spełnia następujące kryteria: ukończyła 15 lat, nie pracuje ani nie uczy się zawodu z elementami nauki praktycznej, szukała aktywnie pracy w tygodniu badania lub w ciągu sześciu tygodni poprzedzających badanie, jest zdolna do podjęcia pracy w tygodniu badanym lub następnym i wyraża gotowość do podjęcia takiej pracy.

Do wyliczenia stopy bezrobocia rejestrowanego przyjmuje się, że bezrobotny to taka osoba, która jest aktualnie zarejestrowana zgodnie z prawem danego kraju jako poszukująca pracy.

---------

Komentarz Work Service: Październik z najniższą stopą bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc., co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 pp. - podał GUS. Zdaniem eksperta Work Service będzie to najniższe wskazanie w całym 2016 roku, bowiem w nadchodzących miesiącach będziemy mieli do czynienia z sezonowym spowolnieniem dobrej koniunktury na rynku pracy.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,2 proc., co stanowiło niższy wynik o 0,1 pp. w stosunku do ubiegłego miesiąca i o 1,4 pp. mniejszy niż w październiku 2015 (9,6 proc.).

- Wynik października na poziomie 8,2 proc. powinien być najlepszym wskazaniem, jakie odnotujemy w 2016 roku. Na przestrzeni roku pula osób bezrobotnych zmalała o 209 tysięcy osób do poziomu 1,308 mln osób, a obecnie w Urzędach Pracy znajduje się ponad 115 tysięcy zgłoszonych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Stąd w obecnych warunkach rosną trudności rekrutacyjne, które wzmagane są przez wpływ czynników demograficznych i migracyjnych. Z naszych badań wynika, że w nadchodzącym roku 12 proc. Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicą, a w największym stopniu dotyka to osób z wykształceniem zawodowym, których już obecnie wyraźnie brakuje na polskim rynku pracy - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service SA.

- Jednak dobra koniunktura może w kolejnych miesiącach spowolnić. Przed nami okres zimowy, w którym co roku sezonowo rośnie bezrobocie. Jednocześnie dane makroekonomiczne wskazują na hamowanie gospodarki, co może przełożyć się na wolniejszą poprawę na rynku pracy. Ostatnie wskaźniki ujemnej dynamiki w przypadku inwestycji i produkcji przemysłowej w połączeniu z wzrostem PKB na poziomie 2,5 proc. mogą oznaczać zapowiedź wygaszania części rekrutacji - dodaje Inglot.

- Czynnikiem krótkoterminowym sprzyjającym rynkowi pracy będzie jeszcze okres świąteczny, który przełoży się na wzmożone poszukiwania pracowników do sektora handlowego, promocyjnego czy logistycznego. Pierwsze tego typu rekrutacje już są organizowane, a pracodawcy szykują się na nadejście pełnego sezonu - podsumowuje Krzysztof Inglot.

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie w Polsce | stopa bezrobocia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »