NBP publikuje ważny raport o inflacji

Pomimo stopniowego wzrostu w kolejnych kwartałach, inflacja do końca horyzontu projekcji, czyli do 2016 roku, kształtować się będzie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczyni się niska presja popytowa i kosztowa - wynika z opublikowanej w środę przez NBP listopadowej "Projekcji inflacji i PKB".

Autorzy dokumentu zaznaczyli, że w całym horyzoncie projekcji inflacja bazowa kształtować się będzie na niskim poziomie - w latach 2015-2016 średnio na poziomie 1,2 proc. rdr, do czego przyczynią się zarówno czynniki krajowe, jak i zewnętrzne.

"Głównym źródłem niskiej inflacji bazowej pozostaje prognozowana niska presja popytowa w gospodarce, na co wskazuje ujemna w całym horyzoncie projekcji luka popytowa. Jej kształt wiąże się z oczekiwanym przejściowym obniżeniem wzrostu PKB w 2015 r., a następnie jedynie jego niewielkim przyspieszeniem" - napisano.

"Inflację bazową na niskim poziomie utrzymywać będzie także brak istotnej presji kosztowej. Z jednej strony, umiarkowany charakter poprawy sytuacji na rynku pracy, przełoży się na niski, w horyzoncie projekcji, wzrost dynamiki jednostkowych kosztów pracy. Z drugiej strony, skala wzrostu cen importu będzie ograniczana przez słabą koniunkturę i niską inflację za granicą" - dodano.

Reklama

Z dokumentu NBP wynika, że komponentem najsilniej obniżającym wzrost cen konsumenta w krótkim horyzoncie projekcji będą ceny żywności, których ujemna dynamika utrzyma się do I kwartału 2015 r.

"Tak silny spadek cen żywności jest wypadkową słabszej koniunktury oraz zwiększonej podaży surowców rolnych. Na rynku owoców, warzyw, mięs, ryb, mleka i nabiału występuje obecnie nadpodaż związana w dużej mierze z wprowadzeniem przez Rosję embarga na import surowców z tych grup. Dodatkowo po wyjątkowo krótkiej i ciepłej zimie, zbiory owoców i warzyw w Polsce i południowej Europie były wyjątkowo wysokie" - napisano.

"W dłuższym horyzoncie projekcji, przy założeniu wygasania dodatnich szoków podażowych, inflacja cen żywności stopniowo zacznie rosnąć. Wzrost ten będzie jednak ograniczać niska presja popytowa na rynku krajowym oraz stabilne w całym horyzoncie projekcji ceny surowców rolnych na rynkach światowych" - dodano.

Eksperci z NBP zaznaczyli, że niska przewidywana inflacja w horyzoncie projekcji wynika również z niskiego wzrostu cen energii.

"W bieżącym roku średnia dynamika cen energii będzie, podobnie jak w 2013 r., ujemna i wyniesie -0,6 proc. Przyczyni się do tego obniżka cen energii elektrycznej od 1 stycznia br. dla gospodarstw domowych, a także obniżki cen paliw związane ze spadkiem cen ropy naftowej na rynkach światowych" - napisano.

"W latach 2015-2016 dynamika cen energii wzrośnie, jednak kształtować się będzie na niskim poziomie, istotnie poniżej wieloletniej średniej. W kierunku jej ograniczenia oddziaływać będzie jedynie powolny wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych, co zmniejszać będzie skalę potencjalnych podwyżek - zatwierdzanych przez URE - cen energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych" - dodano.

POLSKA

Roczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce obniżyła się w lipcu br. poniżej zera i utrzymała się na nieznacznie ujemnym poziomie w kolejnych miesiącach. Obniżenie się inflacji wynikało przede wszystkim ze spadku cen żywności, obniżenia cen energii, a także z braku presji popytowej. Na brak presji popytowej wskazuje spadek większości miar inflacji bazowej do najniższych historycznie poziomów.

Wciąż ujemna dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu potwierdza brak presji kosztowej w gospodarce. Spadkowi inflacji poniżej zera towarzyszyło systematyczne obniżanie się oczekiwań inflacyjnych. Wszystkie miary oczekiwań inflacyjnych pozostały jednak dodatnie, choć część z nich kształtuje się blisko zera.

PKB

W dłuższym horyzoncie projekcji dynamika PKB przyspieszy, ale będzie niższa od średniej wieloletniej sprzed kryzysu - napisał NBP w listopadowej projekcji inflacji i PKB.

"W kolejnych kwartałach, ze względu na niekorzystną sytuację w otoczeniu Polski - osłabienie koniunktury w strefie euro oraz eskalację konfliktu ukraińsko-rosyjskiego - dynamika krajowego PKB przejściowo się obniży. Pogorszenie sytuacji za granicą najsilniej oddziaływać będzie na kształtowanie się eksportu oraz nakładów brutto na środki trwałe. Wraz ze stopniową odbudową popytu w strefie euro, w dłuższym horyzoncie projekcji nastąpi także umiarkowana poprawa krajowej koniunktury. Proces ożywienia w Polsce będzie jednak ograniczany spadkiem napływu transferów kapitałowych z UE, co będzie wynikać z zakończenia rozliczenia perspektywy finansowej UE 2007-2013" - napisano.

Autorzy raportu podali, że w horyzoncie projekcji dynamika konsumpcji stabilizuje się na umiarkowanym poziomie, zbliżonym do obserwowanego w I poł. tego roku.

"Czynnikiem wspierającym wzrost konsumpcji będzie stopniowy wzrost realnych dochodów gospodarstw domowych z pracy najemnej (stanowiących największą część dochodów do dyspozycji). W kierunku szybszego wzrostu konsumpcji oddziaływać będzie także rosnąca, wraz z poprawą koniunktury w dłuższym horyzoncie projekcji, dynamika dochodów z pracy na własny rachunek. Wzrost wydatków na zakup dóbr i usług konsumpcyjnych dokonywanych przez gospodarstwa domowe będzie natomiast ograniczać ich niska bieżąca stopa oszczędności. Przekłada się ona bowiem na niższą skłonność gospodarstw domowych do finansowania konsumpcji kredytem, mimo historycznie niskiego poziomu stóp procentowych NBP" - napisano.

Autorzy projekcji podali, że po wysokim wzroście nakładów brutto na środki trwałe w I połowie 2014 roku, w kolejnych kwartałach dynamika inwestycji obniży się i w latach 2015-2016 kształtować się będzie na poziomie średnio 4,3 proc. r/r.

"Na przebieg akcji inwestycyjnej w gospodarce negatywnie wpływać będzie spowolnienie, a w dłuższym horyzoncie projekcji - jedynie umiarkowana odbudowa wzrostu za granicą. W tym samym kierunku oddziaływać będzie również kształtowanie się poziomu wykorzystania transferów kapitałowych z UE. W całym horyzoncie projekcji wzrost nakładów brutto na środki trwałe wspierać będzie natomiast obniżenie realnych stóp procentowych" - napisano.

Dane napływające w III kw. wskazują na kontynuację spowolnienia gospodarczego, przy utrzymaniu umiarkowanego wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Pomimo stabilnej sytuacji na rynku pracy, w II i III kw. dynamika wynagrodzeń nieco się obniżyła, kształtując się na umiarkowanym poziomie, co potwierdza brak presji płacowej w gospodarce.

STOPY

Wobec spowolnienia dynamiki aktywności gospodarczej i obniżenia się inflacji do ujemnego poziomu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną NBP o 0,50 pkt. proc., do poziomu 2,00%.

Obniżenie stopy referencyjnej, jak i wcześniejsze złagodzenie polityki pieniężnej przez EBC, sprzyjało obniżaniu się rentowności obligacji skarbowych i wzrostowi cen akcji. Jednak ceny akcji kilkukrotnie obniżały się przejściowo w III kw., do czego przyczyniało się ryzyko geopolityczne, spowolnienie gospodarcze i pogorszenie sentymentu na międzynarodowych rynkach finansowych.

ZŁOTY

Z kolei kurs złotego względem euro pozostał relatywnie stabilny, choć osłabił się względem dolara (ze względu na umocnienie dolara wobec innych walut). Względnie niskie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych oraz stabilna sytuacja na rynku pracy sprzyjały nasileniu się sygnałów ożywienia na rynku mieszkaniowym.

Dynamika akcji kredytowej, zarówno w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw pozostała umiarkowana. Do podtrzymania wzrostu akcji kredytowej przyczyniała się stabilna sytuacja na rynku pracy, relatywnie niskie oprocentowanie kredytów oraz dokonywane od kilku kwartałów przez banki łagodzenie kryteriów kredytowych w zakresie kredytów konsumpcyjnych.

W II kw. deficyt na rachunku obrotów bieżących nieznacznie się pogłębił, co wynikało przede wszystkim ze zmniejszenia nadwyżki w handlu towarami i usługami związanego z osłabieniem popytu zewnętrznego. Konsekwencją wzrostu deficytu na rachunku obrotów bieżących w II kw. było niewielkie pogorszenie się części wskaźników nierównowagi zewnętrznej Polski, jednak relacja obrotów bieżących i kapitałowych do PKB pozostała stabilna i dodatnia. Jednocześnie zwiększyły się polskie inwestycje bezpośrednie za granicą, przy utrzymaniu napływu kapitału portfelowego, w szczególności na rynek polskich skarbowych papierów wartościowych.

Prognoza dla złotego

W dokumencie NBP zapisano, że w horyzoncie projekcji (lata 2014-2016) czynniki przemawiające za umocnieniem i osłabieniem kursu złotego będą się równoważyć.

"W kierunku aprecjacji oddziałuje rekordowy obecnie poziom salda rachunku bieżącego i kapitałowego. Czynnikiem sprzyjającym wzmocnieniu waluty krajowej będzie również kontynuacja procesu realnej konwergencji polskiej gospodarki, odzwierciedlonego w projekcji w wyższym wzroście krajowego produktu potencjalnego w porównaniu z dynamiką potencjału głównych partnerów handlowych Polski" - napisano.

"Wpływ powyższych czynników będzie jednak w dużym stopniu równoważony przez zmniejszający się dysparytet stóp procentowych wynikający z przyjętego w projekcji założenia o stałej stopie referencyjnej NBP i stopniowym wzroście stóp procentowych za granicą" - dodano.

Według autorów projekcji NBP aprecjacja złotego będzie również hamowana przez utrzymujący się podwyższony poziom ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych związany z obawami o nasilenie się tendencji recesyjnych w części gospodarek rozwiniętych. "W dłuższym horyzoncie projekcji czynnikiem ograniczającym umocnienie złotego będzie natomiast pogarszanie się salda obrotów bieżących i kapitałowych" - napisano.

Ryzyko deflacyjne w Polsce

W Polsce silne obniżenie inflacji oraz obserwowana obecnie deflacja mają związek głównie z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak spadek cen żywności i energii związana ze spadkiem cen surowców na rynkach światowych. Spadek cen żywności był pogłębiany przez korzystne warunki podażowe w kraju oraz embargo na eksport polskich produktów rolno-spożywczych wprowadzone przez Rosję. Dodatkowo w kierunku obniżenia dynamiki cen oddziałuje obniżająca się inflacja w strefie euro w warunkach relatywnie stabilnego kursu walutowego.

Zgodnie z listopadową projekcją z modelu NECMOD - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 20 października 2014 r. (cut-off date dla projekcji)

- inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 0,0-0,2% w 2014 r. (wobec -0,1-0,4% w projekcji z lipca 2014 r.), 0,4-1,7% w 2015 r. (wobec 0,5-2,1%) oraz 0,6-2,3% w 2016 r. (wobec 1,3-3,1%). Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,9-3,5% w 2014 r. (wobec 3,2-4,1% w projekcji z lipca 2014 r.), 2,0-3,7% w 2015 r. (wobec 2,6-4,5%) oraz 1,9-4,2% w 2016 r. (wobec 2,3-4,5%).

_ _ _ _ _

ŚWIAT

Aktywność gospodarcza na świecie w II i III kw. 2014 r. pozostała umiarkowana. Jednocześnie pogłębiało się zróżnicowanie wzrostu pomiędzy poszczególnymi krajami i regionami. W Stanach Zjednoczonych trwało ożywienie gospodarcze, natomiast w strefie euro, w tym w Niemczech i we Francji, utrzymywała się stagnacja.

W największych gospodarkach wschodzących dynamika aktywności gospodarczej była niska jak na te kraje, a w niektórych z nich, w tym w Chinach i Rosji, się obniżała. Spowolnienie wzrostu aktywności gospodarczej w otoczeniu krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyczyniło się do osłabienia dynamiki PKB w tym regionie. Inflacja na świecie w ostatnich miesiącach obniżyła się, czemu sprzyjał spadek cen surowców energetycznych i surowców rolnych na rynkach światowych. Jednocześnie dywergencja koniunktury gospodarczej przekładała się na zróżnicowanie tendencji inflacyjnych pomiędzy poszczególnymi gospodarkami.

W Stanach Zjednoczonych relatywnie dobra koniunktura sprzyjała utrzymaniu umiarkowanego tempa wzrostu cen. Z kolei w strefie euro inflacja obniżała się systematycznie od kilku kwartałów i w III kw. osiągnęła poziom bliski zera. W wielu krajach wschodzących inflacja utrzymywała się na niskim jak na te kraje poziomie lub wciąż się obniżała.

W krajach Europy Środkowo-Wschodniej w ostatnich miesiącach inflacja kształtowała się blisko zera, a w niektórych z nich występowała deflacja. Z kolei w krajach wschodzących, które doświadczyły silnej deprecjacji walut w br., inflacja pozostała podwyższona. W ostatnim okresie polityka pieniężna głównych banków centralnych pozostawała silnie ekspansywna, jednak coraz wyraźniej zaznaczała się dywergencja perspektyw polityki pieniężnej pomiędzy Rezerwą Federalną i EBC spowodowana zróżnicowaniem perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji. Fed utrzymywał stopy procentowe na poziomie bliskim zera, kończąc jednocześnie program zakupu aktywów finansowych.

Zgodnie z oficjalnymi prognozami, Fed prawdopodobnie podwyższy stopy procentowe już w 2015 r. Natomiast EBC ponownie obniżył stopy procentowe, w tym stopę podstawowych operacji refinansujących do 0,05% i stopę depozytową do -0,20%. EBC wznowił również zakupy listów zastawnych oraz zapowiedział rozpoczęcie zakupu papierów zabezpieczonych należnościami od podmiotów niefinansowych.

Łagodzenie polityki pieniężnej przez EBC sprzyjało deprecjacji euro i obniżeniu rentowności obligacji skarbowych w większości krajów strefy euro. Jednocześnie perspektywa zacieśnienia polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych oraz pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro i w największych krajach wschodzących przyczyniły się do spadku cen akcji na świecie.

Raport o inflacji jest dokumentem przedstawiającym ocenę Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dotyczącą przebiegu bieżących i przyszłych procesów makroekonomicznych wpływających na inflację. Przedstawiona w rozdziale 4 Raportu projekcja inflacji i PKB została opracowana w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego. Nadzór merytoryczny nad pracami związanymi z projekcją sprawował Andrzej Sławiński, Dyrektor Generalny Instytutu Ekonomicznego. Do opracowania projekcji wykorzystano model makroekonomiczny NECMOD. Zarząd NBP zaakceptował przekazanie projekcji Radzie Polityki Pieniężnej. Projekcja inflacji stanowi jedną z przesłanek, na podstawie których Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych NBP.

Projekcja listopadowa z modelu NECMOD obejmuje okres od IV kw. 2014 r. do IV kw. 2016 r. Punktem startowym projekcji jest III kw. 2014 r. Projekcja została przygotowana z uwzględnieniem danych dostępnych do 20 października 2014 r.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | ceny | deflacja | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »