Bliżej prawa unijnego

Umiejętność sprawnego poruszania się w prawie wspólnotowym to dziś atut podczas ubiegania się o dobrą posadę albo w staraniach o jej utrzymanie. Dwusemestralne Studium Prawa Europejskiego, zorganizowane przez Fundację Prawo Europejskie, to tani sposób na jego opanowanie.

Umiejętność sprawnego poruszania się w prawie wspólnotowym to dziś atut podczas ubiegania się o dobrą posadę albo w staraniach o jej utrzymanie. Dwusemestralne Studium Prawa Europejskiego, zorganizowane przez Fundację Prawo Europejskie, to tani sposób na jego opanowanie.

Cały program rusza 1 września br. Kształcenie w ramach studium odbywać się będzie na dwóch kierunkach: "Prawo Europejskie - Administracja Publiczna" oraz "Prawo Europejskie - Gospodarka". Ideą przedsięwzięcia jest dotarcie z praktyczną wiedzą, dotyczącą regulacji prawnych UE, do możliwie szerokiego grona osób stykających się na co dzień z przepisami wspólnotowymi.

Jak zapewnia Konrad Dorsz, dyrektor studium - jest ono odpowiedzią na wyrażony przez samorządy i małe przedsiębiorstwa niedosyt informacji o prawie unijnym i - wynikającą z różnych przyczyn - nieumiejętność sprawnego poszukiwania odpowiednich źródeł przepisów. Dość wspomnieć o słabym stopniu znajomości języka angielskiego wśród urzędników. Znajomość internetowych baz prawnych, prowadzonych przez Komisję Europejską, nie jest również zadowalająca.

Reklama

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Prawo Europejskie wynika, że 80 proc. samorządów nie prowadziło wcześniej jakichkolwiek szkoleń i - co ciekawe - nie było nawet zainteresowane uczestnictwem w nich w przyszłości. Jest to zjawisko co najmniej niepokojące. Dlatego powstała idea studium docierającego do jak największej liczby odbiorców, docelowo - z całej Polski.

Studium prowadzone jest w formie korespondencyjnej, z założeniem stałego, interaktywnego kontaktu ze słuchaczami. Mają oni zapewnioną na bieżąco możliwość konsultacji prawnych przez telefon bądź też w formie pisemnych opinii prawnych, wydawanych w terminie 30 dni od zapytania. Studium dostarczać też będzie słuchaczom skrypty oraz przetłumaczone teksty dyrektyw i rozporządzeń zamieszczone na płytach CD. Z kolei na seminariach będzie okazja do spotkań z kadrą naukową studium - członkami Rady Naukowej, recenzentami i współpracującymi prawnikami. Seminaria będą prowadzone w formie dwudniowych warsztatów, konwersatoriów i ćwiczeń, podzielonych na odpowiednie bloki tematyczne. Program obejmuje m.in. następujące przedmioty: prawoznawstwo (nie obowiązuje studentów prawa i administracji), Unia Europejska i jej organizacja, prawo i gospodarka UE.

Ponadto dla studentów kierunku "Administracja Publiczna" przewidziane są zajęcia dotyczące współpracy administracyjnej państw i instytucji UE, polityki regionalnej, samorządu terytorialnego, infrastruktury i ochrony środowiska w UE czy Wspólnej Polityki Rolnej. Z kolei studenci kierunku "Gospodarka" poznają Traktat Akcesyjny, instytucje finansowe na rynku wewnętrznym UE, wspólnotowe prawo podatkowe i celne, i inne. Natomiast wszyscy słuchacze studium będą mieli okazję bliżej zgłębić kwestie związane z Konstytucją Europejską. Jest to efektem realizowanego obecnie przez Fundację Programu Informacyjnego Konstytucja Unii Europejskiej. Ponieważ koszty uczestnictwa w studium pokrywa w 80 proc. fundacja - słuchacze opłacają jednorazowo czesne w wysokości 450 zł.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: gospodarka | Bliżej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »