Decyzja ECB

Powodem utrzymywania wysokiego poziomu stóp przez ECB jest z całą pewnością 2,6 proc. poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (HICP).

Powodem utrzymywania wysokiego poziomu stóp przez ECB jest z całą pewnością 2,6 proc. poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (HICP).

Na swoim dzisiejszym posiedzeniu Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami rynku, nie zdecydował się na obniżenie poziomu głównych stóp procentowych w Eurolandzie. W dalszym ciągu kształtują się one następująco: stopa depozytów 3,75 proc., refinansowa 4,75 proc., a pożyczek 5,75 proc.

W reakcji na to europejska waluta zaczęła umacniać się w stosunku do dolara. Było to spowodowane realizacją zysków z innych walut przez światowych inwestorów.

Przypomnijmy, ze ECB ustala kształt polityki monetarnej dla dwunastu krajów wchodzących w skład Europejskiej Unii Monetarnej (EMU).

Reklama

Powodem utrzymywania wysokiego poziomu stóp przez ECB jest z całą pewnością 2,6 proc. poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (HICP). Takiej decyzji pomogły zapewne także dzisiejsze dane z Niemiec. Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrósł tam w marcu do 4,9 proc. (r/r), czyli do najwyższego poziomu od lipca 1982 roku. Po ostatniej decyzji Banku Centralnego o nieobniżeniu stóp 11 kwietnia br. jego prezes Wim Duisenberg podkreślił, że mimo zmniejszającej się podaży pieniądza oraz spadku udzielanych kredytów, które to dane mogą świadczyć o zmniejszaniu się presji inflacyjnej, groźba ponownego wzrostu cen nadal istnieje. Po dzisiejszym posiedzeniu jeszcze mocniejsze podkreślenie faktu wpływu wysokiego poziomu inflacji na brak obniżek stóp jest raczej pewne.

WGI Dom Maklerski SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »