Dobre dane o deficycie

Jak podał Narodowy Bank Polski deficyt handlowy wzrósł w październiku do 672 milionów dolarów i przekroczył 1 miliard dolarów.

Jak podał Narodowy Bank Polski deficyt handlowy wzrósł w październiku do 672 milionów dolarów i przekroczył 1 miliard dolarów.

Dane te były zgodne z oczekiwaniami rynku.

Miłą niespodzianką dla analityków okazał sie wzrost importu i eksportu.

Eksport nadal rośnie w dobrym tempie. I od od stycznia do października wzrósł o 10,5 procent, zaś w październiku zwiększył się o 13 procent licząc rok do roku.

Zaskoczyło to analityków, którzy sądzili, że spowolnienie gospodarcze w Unii Europejskiej utrudni Polsce sprzedawanie swoich towarów za granice.

Natomiast wysoki wzrost importu tłumaczyć można debatą na temat wprowadzenia podatku importowego, jak i okresem zakupów przedświatecznych.

Reklama

Dla Rady Polityki Pieniężnej opublikowane dane nie stanowią sygnału do zmiany postępowania.

Poziom deficytu bacznie obserwowany przez inwestorów zagranicznych obrazujacy ryzyko inwestycyjne w danym kraju -choć wysoki - jego poźiom jest bezpieczny.

Wciąż napływa dużo bezpośrednich inwestycji zagranicznych, w samym październiku 1,25 mld USD.

Z miesiąca na miesiąc poprawia się saldo niesklasyfikowanych obrotów bieżących, które zasila głównie handel przygraniczny. Gospodarka Polski korzysta na ożywieniu gospodarczym w Rosji.

Z miesiąca na miesiąc poprawia się natomiast saldo niesklasyfikowanych obrotów bieżących, które zasila głównie handel przygraniczny. Polska korzysta też na ożywieniu gospodarczym w Rosji.

Bilans obrotów bieżących uwzględnia m.in. płatności za import, wpływy z eksportu, spłatę odsetek od zadłużenia zagranicznego. Wliczane jest tu też saldo obrotów niesklasyfikowanych, odzwierciedlające przepływy walut w kantorach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: deta | Bank Polski | danie | Dana | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »