Gospodarka na krawędzi recesji

Stało się to, na co czekano już od pewnego czasu. W III kwartale br. amerykański PKB obniżył się o 0,4% w skali rocznej, co oznacza, że tamtejsza gospodarka znalazła się po raz pierwszy od ponad 10 lat u progu recesji. Gospodarka wchodzi w recesję, gdy PKB spada w skali rocznej co najmniej dwa kwartały z rzędu.

Stało się to, na co czekano już od pewnego czasu. W III kwartale br. amerykański PKB obniżył się o 0,4% w skali rocznej, co oznacza, że tamtejsza gospodarka znalazła się po raz pierwszy od ponad 10 lat u progu recesji. Gospodarka wchodzi w recesję, gdy PKB spada w skali rocznej co najmniej dwa kwartały z rzędu.

Dane mówiące o spadku PKB USA o 0,4% zaskoczyły analityków, ale na plus. Najmniejsze tempo wzrostu wydatków konsumpcyjnych od ponad 8 lat, które osłabło jeszcze po atakach terrorystycznych z 11 września, spowodowało, że liczyli się oni ze spadkiem o ok. 1%. Nie zmienia to jednak faktu, że aktywność gospodarcza w USA zmniejszyła się po raz pierwszy od I kwartału 1991 r., kiedy to PKB obniżył się o 2%. W II kwartale 2001 r. wzrósł on o 0,3%.Spadek PKB w III kwartale o 0,4%

- Jeśli gospodarka w USA osłabnie również w ostatnim kwartale tego roku, będziemy mogli już mówić o recesji. I prawdopodobnie tak się stanie, choć nie spodziewam się, by zniżka PKB była silniejsza niż obecnie - powiedział PARKIETOWI Dhaval Joshi, analityk z londyńskiego SG Securities. Jego zdaniem, bardzo ważne jest to, że mimo spadku tempa wzrostu gospodarczego wciąż rosną wydatki konsumpcyjne Amerykanów (o 1,2% w III kwartale). Perspektywa spadku cen energii oraz cięć podatkowych, a także niskie stopy procentowe zwiększają możliwość wzrostu wydatków konsumentów i pozwalają bardziej optymistycznie spojrzeć w przyszłość, choć - zdaniem londyńskiego analityka - na wzrost amerykańskiego PKB można będzie liczyć - jeśli nie wydarzy się coś nieprzewidzianego - dopiero w połowie 2002 r.

Reklama

Dhaval Joshi jest zdania, że podczas najbliższego posiedzenia (we wtorek) Fed zdecyduje się na kolejną, dziesiątą już w tym roku, obniżkę stóp procentowych, tym razem prawdopodobnie o 25 pkt. bazowych. - Kluczowe wcale nie będą tu, mimo wszystko, dość dobre dane dotyczące PKB. Rośnie jednak bezrobocie, a historia pokazuje, że w takich przypadkach Fed zawsze decyduje się na łagodzenie polityki pieniężnej - uważa D. Joshi.

O pogarszającej się koniunkturze w USA świadczy odnotowana w ubiegłym miesiącu największa od 18 lat liczba osób korzystających z zasiłków dla bezrobotnych oraz ostry spadek wydatków konsumpcyjnych. We wrześniu Amerykanie przeznaczyli na ten cel 1,8% mniej niż w poprzednim miesiącu i był to największy spadek od 15 lat.

W czwartek stowarzyszenie zaopatrzeniowców (NAPM) poinformowało o spadku wskaźnika aktywności przemysłu do 39,8 pkt. z 47 pkt. we wrześniu. Wskaźnik NAPM w październiku był na najniższym poziomie od czasu recesji z lat 1990-91.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: Na krawędzi | USA | gospodarka | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »