Komentarz tygodniowy krajowego rynku walutowego

Miniony tydzień upłynął pod znakiem osłabienia złotego. Kurs USD/PLN przetestował na początku tygodnia poziom 4,0050, aby w piątek powrócić do poziomu 4,13.

Miniony tydzień upłynął pod znakiem osłabienia złotego. Kurs USD/PLN przetestował na początku tygodnia poziom 4,0050, aby w piątek powrócić do poziomu 4,13.

W ostatecznym rozrachunku kurs USD/PLN ustabilizował się na poziomie 4,10. Kurs EUR/PLN oscylował wokół minimum historycznego w przedziale 3,75 - 3,80.

Uczestnicy krajowego rynku walutowego jeszcze raz mogli się przekonać jak złoty jest silnie skorelowany z kursem EUR/USD. Waluta europejska w mijającym tygodniu zanotowała wobec dolara spadek do dwutygodniowego minimum, które znalazło odzwierciedlenie na kursie USD/PLN. Złotemu nie pomogło nawet duże zainteresowanie polskimi obligacjami ze strony inwestorów zagranicznych. Środowa aukcja obligacji dwu i pięcioletnich przyniosła rekordowy popyt przekraczający czterokrotnie podaż zaoferowanych papierów skarbowych przez MF.

Reklama

Silnym wsparciem dla złotego były również wyniki inflacyjne za styczeń, które wyraźnie potwierdziły, że wzrost cen nadal pozostaje w trendzie spadkowym. Na RPP wywierana jest obecnie wysoka presja obniżki stóp procentowych z uwagi na fakt, że w sobotę sejm przyjął budżet na 2001r. i czeka on obecnie na głosowanie w senacie. W obliczu narastającego wyhamowania wzrostu gospodarczego rynek spodziewa się złagodzenia polityki monetarnej przez RPP na najbliższym posiedzeniu pod koniec lutego. Widoczne było to podczas piątkowej sesji, kiedy to inwestorzy zaczęli kupować krajową walutę w związku z wypowiedzią prasową Prezesa Banku Centralnego, który dał do zrozumienia, że jest za obniżką stóp procentowych w najbliższym czasie.

Decyzja RPP w dużej mierze będzie zależała od polityki fiskalnej rządu, która powinna ulec wyraźnemu zaostrzeniu. Będzie to trudne do spełnienia ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne na jesieni. Część uczestników rynku jest zdania, iż w połowie roku czeka nas nawet korekta przyjętych założeń gospodarczych, która grozi zachwianiem równowagi gospodarczej wypracowanej w ostatnim okresie zaostrzoną polityką pieniężną.

W nadchodzącym tygodniu zostanie opublikowany przez GUS wskaźnik wzrostu cen i usług w styczniu. TMS oczekuje wskaźnika CPI liczonego r/r na poziomie 7,8-8,0%. Do momentu publikacji kurs USD/PLN nadal będzie silnie uzależniony od wartości euro wobec dolara. W najbliższym tygodniu oczekujemy, że kurs USD/PLN ukształtuje się w przedziale 4,0850 - 4,1300.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: dolar | komentarz | Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »