Komentarz tygodniowy krajowego rynku walutowego

Ostatni tydzień września upłynął pod znakiem konsolidacji kursu USD/PLN w przedziale 4,18 - 4,24. Rynek z niecierpliwością czekał na oficjalne wyniki wyborów, które odbyły się w minioną niedzielę.

Ostatni tydzień września upłynął pod znakiem konsolidacji kursu USD/PLN w przedziale 4,18 - 4,24. Rynek z niecierpliwością czekał na oficjalne wyniki wyborów, które odbyły się w minioną niedzielę.

Obawy związane z wyborami parlamentarnymi okazały się całkowicie zasadne. Osiągnięty przez koalicję SLD-UP wynik 41,04% poparcia okazał się nie wystarczającym do stworzenia samodzielnego rządu. Znalazło to skutek w kursie USD/PLN, który przetestował w połowie tygodnia poziom 4,24. Jednak rozpoczęcie rozmów koalicyjnych między ugrupowaniami nowo wybranymi do parlamentu częściowo uspokoiło nastroje inwestorów i kurs USD/PLN powrócił w okolice poziomu 4,2150. Kurs EUR/PLN oscylował w ciągu całego tygodnia w przedziale 3,81 - 3,91.

Reklama

W minionym tygodniu oprócz informacji napływających z PKW dotyczących wyników wyborów inwestorzy z uwagą przyglądali się comiesięcznemu posiedzeniu RPP, które odbyło się w dniach 25-26 września. Zgodnie z oczekiwaniami Rada nie zmieniła wysokości stóp procentowych ani swojego nastawienia w polityce monetarnej. Głównym powodem braku zmian w polityce pieniężnej jest brak jasności sytuacji politycznej po ostatnich wyborach do parlamentu. Kluczowe znaczenie dla rynku mają rozmowy prowadzone od drugiej połowy tygodnia pomiędzy liderami partii będących w sejmie na temat zawiązania koalicji, która pozwoliłaby na utworzenie rządu mającego większościowe poparcie w sejmie. Drugie możliwe rozwiązanie to utworzenie rządu mniejszościowego przez koalicję SLD-UP, która może mieć trudności z wprowadzeniem wcześniej planowanych reform strukturalnych w finansach publicznych. Wydaje się, iż najgorszym rozwiązaniem jest koalicja SLD z PSL, który jest przeciwny objęciu przez doradcę prezydenta M. Belkę stanowiska Ministra Finansów. Przy takim rozwiązaniu inwestorzy praktycznie straciliby zaufanie i konsekwencją byłoby wycofywanie się ich z posiadanych aktywów co w rezultacie przyniosłoby deprecjację krajowej waluty.

Decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych to również efekt braku skonkretyzowanych założeń budżetowych na przyszły rok. Według Prezesa NBP L. Balcerowicza obniżki stóp procentowych nie zastąpią reform strukturalnych w finansach publicznych. Nowy rząd stoi przede wszystkim przed zadaniem ograniczenia wydatków, które niosą ze sobą zagrożenie zbyt dużego deficytu budżetowego. Kolejne decyzje w zakresie redukcji stóp są uzależnione według Prezesa NBP od postępów rządu w zakresie naprawy finansów publicznych oraz przedstawienia założeń fiskalnych na kolejne lata. Wysokie stopy procentowe mają pozytywny wpływ na wyniki inflacyjne, które na koniec III kwartału spodziewane są na poziomie 4,5% r/r. Oczekiwania te podyktowane są niskim wzrostem cen żywności w pierwszej połowie września, który według GUS-u wyniósł 0,6%. Według L. Balcerowicza na koniec 2001 r. inflacja liczona r/r nie powinna przekroczyć poziomu 6%. Członkowie RPP oczekują od nowego rządu przedstawienia konkretnych cięć budżetowych, które pozwolą na utrzymanie deficytu budżetowego w przyszłym roku na poziomie 40 mld zł.

W najbliższym tygodniu ponownie zbiera się RPP, która będzie obradowała na temat przyszłorocznego budżetu. W połowie tygodnia zostaną także opublikowane dane dotyczące cen żywności i napojów bezalkoholowych za II połowę września. Pozwolą one na sprecyzowanie oczekiwań wskaźnika inflacji za miesiąc wrzesień, który zostanie opublikowany w połowie października.

W nadchodzącym tygodniu kurs USD/PLN będzie uzależniony w głównej mierze od decyzji polityków, którzy prowadzą rozmowy w sprawie utworzenia koalicji parlamentarnej. Ostateczne decyzje zapadną prawdopodobnie w poniedziałek. W przyszłym tygodniu spodziewamy się stabilizacji kursu USD/PLN w przedziale 4,1950 - 4,2450. Poziomy w okolicy 4,1950 i poniżej sugerujemy wykorzystać do zakupu walut. Według naszej opinii poziom kursu USD/PLN będzie również zależał od wahań EUR/USD na rynkach zagranicznych.



Opracowano 28 września 2001 r.

TMS Brokers SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »