Komentarz tygodniowy międzynarodowego rynku walutowego

W ostatnich dniach na międzynarodowym rynku walutowym inwestorzy powrócili do zakupów wspólnej waluty. Notowania EUR/USD po osiągnięciu minimum na poziomie 1,1610, przez dalszą część tygodnia zdecydowanie wzrastały.

W ostatnich dniach na międzynarodowym rynku walutowym  inwestorzy powrócili do zakupów wspólnej waluty. Notowania EUR/USD po osiągnięciu minimum na poziomie 1,1610, przez dalszą część tygodnia zdecydowanie wzrastały.

W ten sposób ponownie zostało przetestowane lokalne maksimum usytuowane na 1,1850. Jego pokonanie otworzyłoby drogę do wzrostów wartości EUR/USD do historycznych maksimów na 1,1930. Waluta amerykańska traciła na wartości także względem innych walut europejskich. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na rynek GBP/USD, gdzie mieliśmy ostatnio do czynienia ze wzrostami notowań do poziomów nie obserwowanych od pięciu lat! Funt umacnia się tak znacząco względem waluty amerykańskiej przede wszystkim dzięki oczekiwaniom na podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Na rynek nie napływały ostatnio ważniejsze dane gospodarcze ani ze Stanów Zjednoczonych ani z gospodarki europejskiej. Inwestorzy skupili się więc bardziej na wypowiedziach polityków oraz technicznej sytuacji na rynku. Wydarzeniem politycznym była ostatnio wizyta prezydenta Busha w krajach Azji (gdzie m.in. poruszał on kwestie związane z rynkiem walutowym. Nie przyniosła ona jednak większych zmian na rynku. USD/JPY pozostawał w stosunkowo wąskim przedziale pomiędzy 109,00 a 110,50.

Do zajmowania długich pozycji w euro zachęcają ostatnie wypowiedzi reprezentantów Europejskiego Banku Centralnego. Generalnie , zgodnych chórem twierdzą oni, że obecne poziomy EUR/USD są akceptowalne z punktu widzenia europejskiej gospodarki. Nie stanowią one przeszkody dla wzrostu gospodarczego i są czynnikiem zapobiegającym presji inflacyjnej. Wim Duisenberg podkreślił też, że europejscy przedsiębiorcy powinni przystosować się do silnej waluty.

W rozpoczynającym się tygodniu inwestorzy zwrócą szczególną uwagę na posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. FED będzie bowiem podejmował decyzję w kwestii stóp procentowych. Naszym zdaniem instytucja ta pozostawi koszt pieniądza na niezmienionym poziomie, co nie będzie miało większego wpływu na rynek walutowy.

Opracowano 24 października 2003 r.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: dolar | komentarz | waluty | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »