Nadal trwa tworzenie grup zrzeszeniowych

Ostatnie decyzje Komisji Nadzoru Bankowego mogą wpłynąć na zmiany w sektorze banków spółdzielczych.

Ostatnie decyzje Komisji Nadzoru Bankowego mogą wpłynąć na zmiany w sektorze banków spółdzielczych.

Chodzi tu o zatwierdzenie przez KNB projektów umowy zrzeszenia Gospodarczego Banku Wielkopolskiego (GBW) oraz Mazowieckiego Banku Regionalnego (MRBank). Obecnie trzy banki zrzeszające mają zaakceptowane przez nadzór umowy zrzeszeniowe: GBW, MRBank i Gospodarczy Bank Południowo-Zachodni (GBPZ). Nadal czeka na zatwierdzenie takiej umowy BGŻ.



Pierwszą grupę zrzeszeniową utworzył GBW przyłączając Bałtycki Bank Regionalny. Była to pierwsza fuzja wśród banków regionalnych zrzeszających spółdzielców. Drugą grupę zrzeszeniową tworzy GBPZ, z którym zdecydowały się połączyć dwa inne banki regionalne - lubelski i rzeszowski. Podobną decyzję podjęli także akcjonariusze Banku Unii Gospodarczej ale postawione przez nich warunki nie zostały jeszcze zaakceptowane przez NWZA GBPZ.

Reklama



Z informacji PG wynika, że rozmowy na temat połączenia z innymi bankami regionalnymi prowadzi również MRBank. Trudno powiedzieć czy zakończą się one sukcesem ale możliwa jest także sytuacja, że tworzące się grupy zrzeszające przyłączą nie cały bank regionalny lecz tylko część banków spółdzielczych, które on zrzeszał.

Nadal nie wyjaśniono sytuacji Dolnośląskiego Banku Regionalnego, który nie dysponuje wystarczającymi funduszami własnymi aby dalej mógł pełnić rolę banku zrzeszającego. Prowadzi on wciąż rozmowy o połączeniu z kilkoma innymi bankami, chociaż minął już termin do którego był zobowiązany zwiększyć kapitały własne, zgodnie z wymogami nowej ustawy o bankach spółdzielczych i zrzeszających.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »