Nowelizacja ustawy o organizacji i funkcjonowaniu OFE

Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych spotkał się ze zdecydowaną krytyką Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), zrzeszającej działające na polskim rynku powszechne towarzystwa emerytalne.

Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt zmian w ustawie 
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych spotkał się ze zdecydowaną krytyką Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), zrzeszającej działające na polskim rynku powszechne towarzystwa emerytalne.

Zaprezentowane przez Izbę stanowisko zawiera cały szereg konkretnych argumentów wskazujących na potrzebę wypracowania nowego projektu zmian. W związku z tym, że ustawa może radykalnie zmienić zasady funkcjonowania rynku OFE, należałoby jej nowelizację przygotować w oparciu o dyskusję

z udziałem przedstawicieli towarzystw emerytalnych.

W wyrażonej opinii Izba skrytykowała przede wszystkim to, że całe uzasadnienie projektu zostało oparte na twierdzeniu, że wyniki inwestycyjne OFE są niezadowalające. Przekazano, więc wyliczenia wskazujące na to, że w pierwszych trzech latach działalności fundusze były lepsze od wyników uzyskanych przez fundusze inwestycyjne, czy indeksy giełdowe. Również zaproponowana zmiana konstrukcji obliczania minimalnej wymaganej stopy zwrotu OFE, zdaniem IGTE nie wpłynie na zwiększenie efektywności długofalowych inwestycji.

Reklama

Środowisko funduszy emerytalnych będzie wspierać zmiany, które zasadniczo wpłyną

na obniżenie kosztów systemowych (ustawowych), mając jednak na uwadze bezpieczeństwo funkcjonowania towarzystw emerytalnych, które gwarantują wypłacalność zarządzanych przez nie OFE. Jedną z przyczyn podnoszących koszty systemowe jest np. utrzymywanie przez OFE ok. 2,5 mln tzw. "martwych rachunków", których likwidacja znacznie przyczyniłaby się do obniżenia kosztów funkcjonowania PTE.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »