Podaż na krajowej giełdzie nadal przewyższa popyt

Niepewność inwestorów dotycząca przyszłej koniunktury na warszawskiej giełdzie znajduje pełne odzwierciedlenie w ostatnio obserwowanych zmianach wartości podstawowych indeksów. Poniedziałek nie był tu wyjątkiem.

Niepewność inwestorów dotycząca przyszłej koniunktury na warszawskiej giełdzie znajduje pełne odzwierciedlenie w ostatnio obserwowanych zmianach wartości podstawowych indeksów. Poniedziałek nie był tu wyjątkiem.

Wprawdzie po piątkowych notowaniach spółek nowej ekonomii w USA, można było oczekiwać przynajmniej stabilizacji na GPW, ale w Europie na wczorajszym otwarciu ten sam sektor wypadł już znacznie gorzej.

W efekcie inwestorzy działający na polskim rynku uznali, że nie ma na dobrą sprawę powodów do zaniechania wyprzedaży i już rano podaż zaczęła przewyższać zgłaszany popyt. Rezultatem tych działań był spadek Tech WIG o przeszło 30 punktów w ciągu zaledwie dwóch godzin. Potem sytuacja trochę się ustabilizowała i wykres indeksu bardziej przypominał linie poziomą niż pionową. Na zamknięciu Tech WIG w stosunku do otwarcia był już o 2,3 proc. niżej. O takim zachowaniu się indeksu zdecydowali przede wszystkim akcjonariusze dużych spółek informatycznych. Po około 6 proc. spadku kursu Optimusa i 5 proc. Netii oraz prawie 4 proc. Prokomu i Softbanku trudno było oczekiwać na lepszy rezultat.

Reklama

Na zamknięciu gorsze wyniki odnotowały zresztą wszystkie indeksy. Najlepszy z nich tj. indeks NFI, spadł o 1,3 proc. i wynosi już 58,1 punktów.W najbliższym czasie prawdopodobnie nie nastąpią istotne zmiany na rynku. Zbyt mały popyt zgłaszany przez wszystkie grupy inwestorów nie może zrównoważyć wyprzedaży realizowanej przez zrozpaczonych poniesionymi stratami graczy. Rynek jest obecnie tak słaby, że trudno liczyć nawet na wzrosty po ewentualnym pojawieniu się dobrych informacji dotyczących sytuacji makroekonomicznej Polski.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: podaż | popyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »