Rządowe wsparcie dla Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Rząd prawdopodobnie wesprze Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych środkami Agencji Rozwoju Przemysłu oraz - w razie potrzeby - pozostającymi w dyspozycji ministra skarbu.

Rząd prawdopodobnie wesprze Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych środkami Agencji Rozwoju Przemysłu oraz - w razie potrzeby - pozostającymi w dyspozycji ministra skarbu.

Sejm zgodził się na to, by Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będzie mógł zaciągać pożyczki na wypłaty dla pracowników upadających firm Projekt ustawy w tej sprawie skierowała do Sejmu w trybie pilnym Rada Ministrów. Rząd przyznaje, że przesłanką wprowadzenia zmian w przepisach jest upadłość Stoczni Szczecińskiej. Szacuje się, że spowoduje ona konieczność wypłaty pracownikom tej firmy z Funduszu kwoty od 80 do 120 mln zł.

Obecnie ze środków Funduszu pokrywane są pracownikom niewypłacalnego pracodawcy m.in. zaległe składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawców, jak również wynagrodzenia za pracę, jednakże za okres nie dłuższy niż trzy miesiące poprzedzające dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy. Dochody Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to m.in. składki płacone przez pracodawców, jak również zwroty sum świadczeń wypłaconych pracownikom. Zaproponowana przez rząd zmiana polega na rozszerzeniu tego katalogu o kredyty i pożyczki zaciągane za zgodą ministra finansów, jak też dochody ze zbycia akcji i udziałów objętych przez Fundusz do końca ub.r., a znajdujących się obecnie w dyspozycji Agencji Rozwoju Przemysłu. Ewentualnego wsparcia - z pieniędzy gromadzonych na wyodrębnionym rachunku środków specjalnych - będzie mógł również udzielić Funduszowi minister skarbu.

Reklama
Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: pracownicy | FGŚP | skarbu | ARP | rząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »