Sytuacja w NBP jest krytyczna

Zdaniem premiera Donalda Tuska, sytuacja w NBP jest krytyczna. Szef rządu nie podpisał jeszcze nominacji prof. Witolda Kozińskiego na wiceprezesa NBP. Prezes NBP Sławomir Skrzypek nie zamierza rezygnować z kandydatury Kozińskiego na to stanowisko.

Zdaniem premiera Donalda Tuska, sytuacja w  NBP jest krytyczna. Szef rządu nie podpisał jeszcze nominacji  prof. Witolda Kozińskiego na wiceprezesa NBP. Prezes NBP Sławomir  Skrzypek nie zamierza rezygnować z kandydatury Kozińskiego na to  stanowisko.

Na początku marca Tusk nie złożył kontrasygnaty potrzebnej do nominacji Kozińskiego na wiceprezesa banku. Premiera zraziły poglądy kandydata, który w mediach zachęcał do interwencji walutowych w celu osłabienia kursu złotego.

W środę w TOK FM Tusk powiedział, że "na razie" na nominacji Kozińskiego nie ma podpisu ani jego, ani prezydenta.

Szef NBP Sławomir Skrzypek poinformował z kolei dziennikarzy, że podtrzymuje kandydaturę Kozińskiego. "Jeżeli nie zostanę przekonany, że kandydatura zostaje odrzucona z przyczyn formalnych, ustawowych, a nie poglądów, to będę podtrzymywał ją w dalszym ciągu. Mogę wyrazić zaniepokojenie, że ta sytuacja trwa tak długo" - powiedział Skrzypek na środowym spotkaniu z dziennikarzami.

Reklama

Jego zdaniem zgłoszenie nowej kandydatury byłoby sytuacją bez precedensu.

Zdaniem premiera, "do tej pory nie było tak złych relacji między Radą Polityki Pieniężnej a prezesem NBP". "Jestem fanatycznym zwolennikiem niezależności NBP od władzy wykonawczej" - podkreślił Tusk. Dodał, że nie będzie brał odpowiedzialności za politykę NBP, którą uważa za "dalece niekompetentną".

Według głównego ekonomisty PricewaterhouseCoopers Witolda Orłowskiego, obecna sytuacja w NBP nie służy wizerunkowi i reputacji banku. Podobnego zdania jest ekspertka PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek. "Jakiekolwiek spory w NBP, spowodowane pozamerytorycznymi czynnikami, nie sprzyjają obniżaniu ryzyka - obecnie i tak wysokiego - na rynkach finansowych oraz stabilności pieniądza" - powiedziała Krzysztoszek.

Ministerstwo Finansów nie chce komentować sytuacji w NBP.

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład zarządu banku centralnego wchodzi prezes NBP oraz 6 do 8 członków zarządu, w tym dwóch wiceprezesów banku. Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: krytyczny | prezes NBP | Donald Tusk | sytuacja | kandydatury | skrzypek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »