Tydzień pod znakiem rocznicy WTC

Notowania naszej waluty nie ulegały większym zmianom, a odchylenie złotego od parytetu pozostawało w okolicy poziomu minus 4,5 proc.

Notowania naszej waluty nie ulegały większym zmianom, a odchylenie złotego od parytetu pozostawało w okolicy poziomu minus 4,5 proc.

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN

W pierwszej części tygodnia notowania naszej waluty wzrosły. Powodem aprecjacji złotego była informacja rządu o zrewidowaniu w górę zakładanego na rok 2003 tempa wzrostu gospodarczego z 3,1 proc. do 3,5 proc. Choć decyzja ta spotkała się z krytyką większości analityków oraz członków Rady Polityki Pieniężnej, to ceny dewiz spadły. Kurs USD/PLN zniżkował z 4,18 do 4,13. Kurs EUR/PLN spadł z 4,10 do 4,04. Odchylenie złotego od parytetu powędrowało z minus 3,7 proc. do minus 4,75 proc.

Reklama

W środę na krajowym rynku podobnie jak na międzynarodowym panował bezruch. Notowania naszej waluty nie ulegały większym zmianom, a odchylenie złotego od parytetu pozostawało w okolicy poziomu minus 4,5 proc. Obroty były bardzo niskie, a inwestorzy, w związku z przypadającą rocznicą terrorystycznego ataku na Stany Zjednoczone, wstrzymywali się z zawieraniem transakcji.

Pod koniec tygodnia nasza waluta uległa znacznej przecenie. Złoty stracił na fali ponownego pogorszenia się nastrojów inwestorów na rynku międzynarodowym, co związane było ze słabymi informacjami napływającymi z amerykańskiej gospodarki oraz zwiększonym napięciem na linii Stany Zjednoczone - Irak.

Kilka większych zleceń na sprzedaż złotego doprowadziło w szybkim tempie do znacznego wzrostu cen dewiz. Kurs USD/PLN wzrósł do poziomu 4,20, a kurs EUR/PLN zwyżkował do 4,1160. Odchylenie złotego od parytetu wzrosło do minus 3,4 proc.

Prognoza

Krajowa waluta - w najbliższym tygodniu - powinna być podatna na niewielkie wzmocnienie. Biorąc pod uwagę spodziewaną przecenę dolara do euro na arenie międzynarodowej uważamy, że warto wykorzystać wysoki w ostatnich dniach kurs USD/PLN do sprzedaży waluty amerykańskiej. Wsparciem dla złotego powinny okazać się publikowane w poniedziałek (16.09) dane GUS-u dotyczące sierpniowej inflacji.

Większość analityków spodziewa się, że pozostanie ona na tym samym co w lipcu poziomie, tj. 1,3 proc. Naszym zdaniem inflacja w sierpniu może spaść do rekordowo niskiego poziomu 1,2 proc.

Strategia:

Zalecamy sprzedaż dolarów na wzrostach

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: notowania | rocznice | waluty | WTC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »