Tygodniowy komentarz do międzynarodowego rynku walutowego

W mijającym tygodniu notowania europejskiej waluty poruszały się w szerokim przedziale wahań 0,9100-0,9240. Najważniejszym wydarzeniem na rynku było niewątpliwie wtorkowe posiedzenie Zarządu Banku Rezerw Federalnych.

W mijającym tygodniu notowania europejskiej waluty poruszały się w szerokim przedziale wahań 0,9100-0,9240. Najważniejszym wydarzeniem na rynku było niewątpliwie wtorkowe posiedzenie Zarządu Banku Rezerw Federalnych.

USD/JPY i EUR/JPY

W ciągu ostatnich dni japońska waluta zyskała w stosunku do dolara. Kurs USD/JPY zniżkował z 120,40 na otwarciu poniedziałkowej sesji w okolice 119,60/70 w pierwszych godzinach piątkowych notowań.

Na japońskim rynku obserwowaliśmy stracie się dwóch frontów. Z jednej strony powracające do kraju fundusze inwestowane za granicą umacniały jena. Z drugiej strony spadki kursu dolara do jena hamowane były ostrzeżeniami przedstawicieli resortu finansów, którzy grozili interwencją na rynku w celu osłabienia jena oraz kiepskimi danymi makroekonomicznymi.

Reklama

Rynek ze zdziwieniem przysłuchiwał się wypowiedziom ministra finansów Nipponu Masajuro Shiokawy. We wtorek powiedział on, że Japonia nie zamierza interweniować na rynku w celu osłabienia jena. Dodał także, że takie jej ewentualne działania mogłyby mieć miejsce w przypadku zbyt dużych wahań kursów. Jednak już następnego dnia podkreślał, że obecny poziom kursu nie jest zbyt dobry i dodawał, że ministerstwo będzie bacznie obserwowało rynek.

Dane makroekonomiczne w dalszym ciągu są bardzo złe. Po pierwsze okazało się, że w lipcu nadwyżka handlowa spadła ponownie, tym razem o 57,9 proc w stosunku rok do roku. Po drugie bezrobocie w tym samym miesiącu wzrosło do rekordowego poziomu 5 proc.



Prognoza

W dalszym ciągu nie można nakreślić konkretnego scenariusza dalszych wydarzeń na japońskim rynku. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobnym jest ten o pozostawaniu kursu USD/JPY w szerokim przedziale 119,2 - 121,00. Niewykluczone jest jednak, że gdyby kursowi udał się złamać bardzo silne wsparcie, które stanowi dolną granicę podanego zakresu wahań, to możliwe jest dalsze umocnienie waluty Nipponu.



Strategia

Pozostań neutralny



EUR/USD

W mijającym tygodniu notowania europejskiej waluty poruszały się w szerokim przedziale wahań 0,9100-0,9240. Najważniejszym wydarzeniem na rynku było niewątpliwie wtorkowe posiedzenie Zarządu Banku Rezerw Federalnych.

Początek tygodnia pokazał, że poziom 0,92 stanowi silny techniczny opór, którego zgodnie z przewidywaniami kursowi EUR/USD nie udało się pokonać. Doprowadziło to do konsolidacji notowań wspólnej waluty w przedziale 0,9100-0,9140.

Przebicie tej ważnej linii nastąpiło dopiero po tym jak we wtorek FED zadecydował o obniżce poziomu stóp procentowych w USA o 25 pkt. bazowych. Amerykański bank centralny podkreślił również, że z powodu nie poprawiającej się sytuacji gospodarki jest gotowy do dalszych redukcji. Dodatkowo temu silnemu ruchowi do góry pomogła informacja o lipcowym, zaskakującym wzroście do 89,8 pkt. indeksu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Rezultatem tych wzrostów było osiągnięcie przez kurs poziomu 0,9240, czyli najwyższego poziomu w tym tygodniu.

Poziom powyżej 0,9200 okazał się tak jak poprzednio być bardzo atrakcyjny do sprzedaży waluty europejskiej. Realizacja zysków przez inwestorów sprowadziła kurs EUR/USD w dół, a w trakcie czwartkowej i piątkowej sesji zanotowaliśmy jego stabilizację w 60 pkt. przedziale 0,9100 - 0,9160.



Prognoza

W następnym tygodniu zbiera się na posiedzeniu Europejski Bank Centralny. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że tym razem zdecyduje się na tak oczekiwane obniżenie poziomu głównych stóp procentowych. Jeszcze kilka miesięcy temu głównym czynnikiem, który powstrzymywał Bank przed "cięciami" był wysoki poziom inflacji. Teraz gdy wskaźniki cenowe nie tylko w strefie euro, ale i w poszczególnych krajach będących członkami EMU spadają, droga do takiego kroku stoi otworem. Oczekujemy przynajmniej 25 pkt. obniżki.

Naszym zdaniem kurs euro do dolara powinien poruszać się w przedziale 0,9100-0,9200, a rynek z niecierpliwością będzie oczekiwał na wynik czwartkowego posiedzenia ECB.



Strategia:

Spadki kursu EUR/USD w okolice 0,9100 wykorzystaj do kupna waluty europejskiej.

Kupuj po 0,9100/10

Stop loss 0,9080

Take profit 0,9160

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: notowania | bank | komentarz | posiedzenie | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »