Tygodniowy komentarz do rynku walutowego

W ciągu tygodnia złoty osłabił się względem dolara, a jego kurs na fixingu w piątek 29 marca br. wyniósł 4,13 (w porównaniu z 4,11 tydzień wcześniej).

W ciągu tygodnia złoty osłabił się względem dolara, a jego kurs na fixingu w piątek 29 marca br. wyniósł 4,13 (w porównaniu z 4,11 tydzień wcześniej).

Złoty zyskał natomiast w stosunku do euro a kurs PLN/EUR osiągnął poziom 3,60 (w porównaniu z 3,63), przy czym odchylenie od dawnego parytetu wyniosło 10,58% (10,66% tydzień wcześniej). Tydzień minął pod znakiem oczekiwania na decyzję RPP oraz dane na temat deficytu obrotów bieżących w lutym br. Decyzja Rady nie zaskoczyła rynku i tym samym nie miała znacznego wpływu na kurs złotego. Tuż po ogłoszeniu decyzji RPP, w środę 27 marca br., złoty nieznacznie osłabił się w stosunku do dolara i euro, po czym odrobił te straty i na zamknięciu był droższy niż dzień wcześniej. Do chwilowego osłabienia złotego przyczyniły się również dane na temat większego niż oczekiwano deficytu obrotów bieżących.

Reklama

W minionym tygodniu dolar umocnił się w stosunku do euro, a kurs USD/EUR wyniósł 0,87 (tydzień wcześniej był on na poziomie 0,88). W kierunku osłabienia dolara w pierwszej połowie tygodnia wpływały obawy inwestorów co do możliwości odstąpienia przez administrację Busha od polityki silnej waluty. Obawy te znajdowały potwierdzenie w wypowiedzi prezesa nowojorskiego FED, Williama McDonough, sugerujące, że dolar jest przewartościowany. Na ostateczne umocnienie się amerykańskiej waluty wpływ miały dane na temat poprawy nastrojów konsumenckich, oraz zapewnienia ze strony amerykańskiego sekretarza skarbu, że USA nie zamierza rezygnować z polityki mocnego dolara.

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: komentarz | złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »