Więcej spekulacji niż fundamentów

O 10% zdrożały na wczorajszej sesji papiery Elektrimu w reakcji na podpisane przez spółkę porozumienie z częścią wierzycieli, które gwarantuje pozytywne dla holdingu głosowanie na dzisiejszym zgromadzeniu obligatariuszy.

O 10% zdrożały na wczorajszej sesji papiery Elektrimu w reakcji na podpisane przez spółkę porozumienie z częścią wierzycieli, które gwarantuje pozytywne dla holdingu głosowanie na dzisiejszym zgromadzeniu obligatariuszy.

Na początku wczorajszej sesji inwestorzy dość spokojnie zareagowali na podpisane porozumienie. Papiery zyskiwały tylko nieznacznie w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Po godzinie handel jednak znacznie się ożywił, a cena akcji wzrosła do 3,48 zł. Tak znacząca zwyżka zachęciła część akcjonariuszy do realizacji zysku. To nieco obniżyło cenę. Pod koniec sesji nastąpił jednak kolejny atak byków i ostatecznie na zamknięciu za jeden walor Elektrimu płacono 4,42 zł.

Podpisane w poniedziałek porozumienie Elektrim zawarł z posiadaczami nieco powyżej 50% obligacji zamiennych. Zapewnia ono, że do czasu przejęcia części papierów przez BRE wierzyciele nie będą podejmowali agresywnych kroków w stosunku do Elektrimu, czyli powstrzymają się od wznawiania postępowania upadłościowego oraz wstrzymają egzekwowanie rozpoczętych postępowań prawnych przeciwko warszawskiemu holdingowi. Poprą też podczas dzisiejszego głosowania przedstawione propozycje restrukturyzacji zadłużenia.

Reklama

Zawarta umowa nie gwarantuje większości niezbędnej do pozytywnego rozstrzygnięcia głosowania. Jak jednak twierdzi Maciej Radziwiłł, prezes Elektrimu, holding zapewnił sobie poparcie największych obligatariuszy, a zwykle w tego typu przypadkach mniejsi wierzyciele popierają uzgodnienia większych. Warto jednak pamiętać, że nie jest to regułą, czego przykładem jest Netia. Istnieją bowiem instytucje, które po kupieniu na rynku wtórnym po bardzo niskiej cenie obligacji agresywnie dążą do uzyskania jak najwyższej stopy zwrotu.

Obecnie Elektrim proponuje, że pięć dni po zatwierdzeniu propozycji restrukturyzacyjnych przeznaczy na wykup obligacji 100 mln euro. Kolejne 100 mln euro ma trafić do wierzycieli najpóźniej do 15 grudnia 2002 r. Pozostałe walory powinny być spłacone do połowy 2004 r., przy czym cena wykupu może sięgnąć nawet 144,4%. Warto też pamiętać, że część obligacji od dotychczasowych ich posiadaczy ma przejąć BRE Bank.

Komentarz

W kontekście informacji płynących z Elektrimu wczorajsza znacząca zwyżka kursu nie ma większego uzasadnienia. Najwięksi obligatariusze już wcześniej sygnalizowali, że propozycje warszawskiego holdingu ich zadowalają. Warto też pamiętać, że nawet jeśli restrukturyzacja długu zostanie zaakceptowana, nie oznacza ona końca problemów Elektrimu. Spółka, która stanie w obliczu wysokich kosztów finansowych, przy praktycznie zerowym dopływie gotówki z działalności operacyjnej, będzie musiała jak najszybciej korzystnie sprzedać część swych aktywów. W obecnej sytuacji rynkowej nie będzie to proste, co potwierdzają nieoficjalne sygnały dotyczące negocjacji w sprawie sprzedaży pakietu udziałów w Elektrimie Telekomunikacja

Kalendarium problemów z obligacjami

13.12.01

Do wykupu przedstawione zostają obligacje zamienne o wartości 479,3 mln euro.

17.12.01

Elektrim informuje, że nie jest w stanie spłacić obligacji.

27.12.01

Spółka składa wniosek o postępowanie układowe. Proponuje 40-proc. redukcję długu.

4.01.02

Obligatariusze składają wniosek o upadłość Elektrimu.

16.01.02

Sąd oddala wniosek o upadłość Elektrimu i otwiera postępowanie układowe.

23.04.02

Na zgromadzeniu wierzycieli Elektrim przedstawia nowe propozycje układowe, które zostają odrzucone przez obligatariuszy. Sąd umarza postępowanie układowe.

30.04.02

Holding składa zażalenie na postanowienie sądu o umorzeniu postępowania układowego.

10.05.02

Elektrim zawiera wstępne porozumienie z obligatariuszami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia.

2.06.02

BRE deklaruje, że przeznaczy 100 mln euro na odkupienie zrestrukturyzowane obligacji warszawskiego holdingu.

4.06.02

Obligatariusze, BRE i Elektrim zawierają porozumienie wstępne, które zastępuje porozumienie wstępne z 10 maja.

9.07.02

Elektrim zwołuje na 31 lipca zgromadzenie obligatariuszy. Spółka przedstawia ostateczne propozycje restrukturyzacji długu.

28.07.02

Firma zawarła porozumienie z posiadaczami ponad 50% obligacji zamiennych.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: pozytywne | papiery | postępowanie | fundamenty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »