Zakupy OFE napędzają GPW

Co prawda obecna sytuacja nie jest zbyt korzystna dla długoterminowych inwestycji. Jednak spodziewane wejście Polski do Unii Europejskiej również może zostać zdyskontowane aktywniejszymi zakupami na parkiecie.

Co prawda obecna sytuacja nie jest zbyt korzystna dla długoterminowych inwestycji. Jednak spodziewane wejście Polski do Unii Europejskiej również może zostać zdyskontowane aktywniejszymi zakupami na parkiecie.

W drugiej połowie bieżącego roku można się spodziewać rosnącego zainteresowania rynkiem akcji ze strony otwartych funduszy emerytalnych. Eksperci szacują, że na koniec roku udział OFE w kapitalizacji warszawskiej giełdy sięgnie ok. 8 proc. (obecnie poziom ten wynosi nieco ponad 5 proc.) Zdaniem Bartosza Ostafińskiego, analityka Beskidzkiego Domu Maklerskiego, fundusze już w pierwszych dniach stycznia pokazały swoje możliwości, walnie przyczyniając się do dynamicznych wzrostów na GPW. Z całą pewnością w ostatnich zwyżkach uczestniczył również kapitał spekulacyjny. Z drugiej jednak strony powtórzyło się obserwowane od pewnego czasu zjawisko wzmożonych zakupów akcji, po zasileniu funduszy gotówką z ZUS-u - dodaje Piotr Kwieciński, doradca inwestycyjny Domu Maklerskiego Banku Handlowego.

Reklama

Jego zdaniem, strategia OFE mająca na celu utrzymanie 30-proc. udziału akcji w całkowitych aktywach powinna się w tym roku przyczynić do napływu około 3 mld zł na warszawski parkiet. Biorąc pod uwagę, że udział akcji na GPW znajdujących się w wolnym obrocie stanowi około 20 proc. kapitalizacji giełdy, z czego ponad 5 proc. to papiery, które wchodzą w skład portfeli OFE, wzmożone zakupy funduszy mogą być zagrożeniem dla płynności poszczególnych spółek - uważa P.Kwieciński. Z drugiej jednak strony zjawisko to może być jednym motorów napędowych dla dalszych wzrostów.

Zdaniem specjalistów, wiele będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej i trendów dominujących w naszej gospodarcej. Co prawda obecnie sytuacja nie jest zbyt korzystna do długoterminowych inwestycji.

Jednak spodziewane wejście Polski do Unii Europejskiej również może zostać zdyskontowane przez fundusze na przełomie 2002 i 2003 roku, co również nie pozostanie bez wpływu na rynkową wycenę papierów - uważa Bartosz Ostafiński.

Analitycy uważają, że obecne wzrosty wynikają m.in. z optymistycznego nastawienia inwestorów, oczekujących na istotną obniżkę stóp procentowych w br. Nie można zapominać, że jeżeli RPP dokona redukcji stóp procentowych, może to w konsekwencji doprowadzić do ożywienia popytu konsumpcyjnego, a jednocześnie zdecydowanego spadku oszczędności i pobudzenia inflacji. Stąd po okresie ożywienia, możemy być świadkami kolejnych trudności makroekonomicznych.

KOMENTUJE DLA PG MARCIN MATERNA doradca inwestycyjny DM BIG BG

W najbliższych kwartałach OFE zaprezentują podobną strategię jak w 2001 roku. Oprócz zwiększenia inwestycji na GPW należy się także spodziewać bardziej aktywnych zakupów OFE na rynkach zagranicznych. W tym przypadku dominować będą długoterminowe inwestycje w papiery najbardziej renomowanych firm. Do połowy tego roku fundusze będą jeszcze zainteresowane aktywnym lokowaniem gotówki w papiery dłużne. Ze względu na stopniową obniżkę stóp procentowych, atrakcyjność tych instrumentów zacznie spadać. Spodziewam się więc większego zainteresowania inwestycjami w akcje. Średnia wartość akcyjnych portfeli OFE w stosunku do wartości ich aktywów nie powinna przekroczyć 30 proc.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | fundusze | Prawda | wejście | sytuacja | GPW | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »