Złoty czeka na posiedzenie RPP

W przyszłym tygodniu, zakładając dalszy wzrost notowań wspólnej waluty na rynku międzynarodowym bardzo prawdopodobny wydaje się wzrost kursu EUR/PLN powyżej 3,90.

W przyszłym tygodniu, zakładając dalszy wzrost notowań wspólnej waluty na rynku międzynarodowym bardzo prawdopodobny wydaje się wzrost kursu EUR/PLN powyżej 3,90.

W mijającym tygodniu wartość złotego (mierzona odchyleniem od parytetu) spadła do najniższego poziomu od 7 lutego zeszłego roku (minus 8,0 proc.). W związku dalszym wzrostem notowań euro na rynku międzynarodowym fakt ten był widoczny jedynie na krosie EUR/PLN. Kurs euro do złotego wzrósł prawie o 1000 pkt. z 3,7955 do 3,89. Kurs dolara do złotego pozostawał w przedziale 4,0000 - 4,0550. Ceny dewiz poszły do góry po wypowiedzi premiera o poparciu przez rząd zmian w ustawie o NBP oraz po tym jak okazało się, że przyszłoroczny deficyt budżetowy może wynieść 46,3 mld złotych.

Reklama

Wtorkowe spotkanie prezydenta z Radą Polityki Pieniężnej nie przyniosło przełomu w obecnym pacie na linii rząd - RPP. Aleksander Kwaśniewski zapewnił, że będzie bronił niezależności RPP. Z kolei Leszek Balcerowicz podkreślił, że decyzje Rady w sprawie stóp będą podejmowane wyłącznie na podstawie argumentów i analiz makroekonomicznych oraz dodał, że obecna polityka kursu walutowego jest lepsza od innych proponowanych działań. Brak przełomu w rozmowach z Radą wywołał reakcję ze strony premiera, który powiedział, że SLD poprze projekt zmiany w ustawie o NBP zwiększający liczbę członków RPP. Leszek Miller uważa, że możliwości podjętej przez prezydenta mediacji wyczerpały się. W czwartek w wywiadzie dla dziennikarzy był jeszcze bardziej dosadny mówiąc, że misja Aleksandra Kwaśniewskiego zakończyła się fiaskiem.

Podane w tym tygodniu przez GUS dane o inflacji oraz produkcji przemysłowej w istotnym stopniu przybliżyły obniżkę stóp procentowych przez RPP już na najbliższym posiedzeniu. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych zgodnie z oczekiwaniami analityków okazał się być rekordowo niski. W maju jego wartość spadła do 1,9 proc. z 3,0 proc. w kwietniu. Produkcja przemysłowa spadła o 1,6 proc. wobec spadku o 4,4 proc. w kwietniu i była o 4,1 proc. niższa niż w roku 2001. Rynek oczekiwał spadku o 1,8 proc. rok do roku. W środę rano w Sygnałach Dnia w programie pierwszym PR szef RPP oddalił nieco szanse na większą obniżkę poziomu stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu Rady, mówiąc, że na podstawie niskiej inflacji w maju, wynikającej z czynników sezonowych nie można gwałtownie zmieniać polityki monetarnej.

W piątek okazało się, że tempo wzrostu PKB za I kwartał b.r. wzrosło zgodnie z prognozami o 0,5 proc. Dodatkowo GUS poinformował o 1,8 proc. (r/r) oraz 0,9 proc. (m/m) wzroście sprzedaży detalicznej w kwietniu.

Krótkoterminowa prognoza

W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady, która zdaniem ekonomistów zdecyduje się na obniżkę stóp, najprawdopodobniej o 50 pkt. Rynek w dalszym ciągu oczekuje również na przedstawienie przez rząd założeń do budżetu na przyszły rok.

W przyszłym tygodniu, zakładając dalszy wzrost notowań wspólnej waluty na rynku międzynarodowym bardzo prawdopodobny wydaje się wzrost kursu EUR/PLN powyżej 3,90. Notowania dolara do złotego powinny pozostawać w przedziale 4,00 - 4,0350.

Strategia

Eksporter: Czekaj

Importer: Kupuj euro poniżej 3,86

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: Michał Czekaj | Rada Polityki Pieniężnej | posiedzenie | złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »