Jakie zmiany w zeznaniach PIT za 2010 r.?

Oto najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone w formularzach zeznań rocznych obowiązujących w rozliczeniach za 2010 r.

Tradycyjnie już w ostatniej dekadzie grudnia na łamach Gazety Podatkowej rozpoczynamy cykl związany z rozliczaniem zeznań rocznych. W ramach tej akcji będziemy systematycznie w każdy poniedziałek publikować artykuły i porady dotyczące rocznych rozliczeń z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT 2010). Zawarte w nich informacje powinny ułatwić czytelnikom samodzielne i bezproblemowe wypełnienie formularzy zeznań. Ponieważ stanowić one będą zbiór odpowiedzi na pytania nadsyłane przez czytelników, mamy nadzieję, że każdy z państwa - przedsiębiorca, pracownik, zleceniobiorca, wynajmujący, uzyskujący dochody w kraju i za granicą - znajdzie wśród nich interesujące go zagadnienia. Na początek omówimy najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone w formularzach zeznań rocznych obowiązujących w rozliczeniach za 2010 r.

Reklama

Nie wszystkie stare druki do kosza

W rozliczeniach za 2010 r. z całą pewnością nie da się wykorzystać ubiegłorocznych formularzy zeznań rocznych składanych przez podatników samodzielnie - każdy z nich uległ bowiem modyfikacji. Zmianą o charakterze redakcyjno-porządkowym we wszystkich tych formularzach oraz załącznikach PIT/O oraz PIT/D jest uwzględnienie faktu ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pdof w Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307.

Niezmienione pozostają natomiast załączniki: PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG oraz formularz PIT-40. W efekcie, aby dokonać rocznego obliczenia podatku za 2010 r., jedynie płatnicy będą mogli wykorzystać formularze z ubiegłego roku lub odpowiednio program komputerowy do ich wypełnienia. Zdaniem resortu finansów powinno to zminimalizować ponoszone przez nich koszty związane z wypełnieniem tego obowiązku.

PIT-28

Podatnicy korzystający z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym zeznanie za 2010 r. złożą na zmodyfikowanych drukach PIT-28 i PIT-28/A. Zmiany w nich wprowadzone są konsekwencją obowiązującej od 1 stycznia 2010 r. nowelizacji art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). W wyniku tej nowelizacji zlikwidowana została 20% stawka podatku od przychodów osiąganych z tzw. prywatnego najmu, którą podatnicy obowiązani byli opłacać w sytuacji, gdy ich przychody z tego tytułu przekroczyły równowartość 4.000 euro. Od 2010 r. bez względu na wysokość przychodów osiągniętych z prywatnego najmu opodatkowanego ryczałtem, stawka podatku dla tych przychodów wynosi 8,5%, przez cały rok podatkowy. Stąd wprowadzono modyfikacje do wskazanych druków. W ich wyniku zmieniła się numeracja poszczególnych pól zeznania, co spowodowało konieczność wprowadzenia zmian w załącznikach PIT/O oraz PIT/D (będących jednocześnie załącznikami do zeznań PIT-36 i PIT-37) w zakresie odwołań do pozycji PIT-28.

PIT-36 i PIT-37

Z dniem 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o pdof przewidująca m.in. modyfikację zasad łącznego opodatkowania dochodów małżonków. Zmiany te, choć wejdą w życie z nowym rokiem, będą miały zastosowanie już do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2010 r., czyli rozliczanych w zeznaniach za 2010 r. Po zmianach wniosek o łączne opodatkowanie małżeńskich dochodów będzie mógł być również wyrażony wyłącznie przez jednego z małżonków, co przewiduje nowo dodawany art. 6 ust. 2a tejże ustawy.

Wniosek taki będzie traktowany na równi ze złożeniem przez podatnika oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składane będzie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Z tego względu, aby można było skutecznie zastosować normy wynikające z wprowadzonego do omawianej ustawy art. 6 ust. 2a, ustawodawca postanowił dodać w zeznaniach PIT-36 oraz PIT-37 pouczenie o odpowiedzialności karnej składającego zeznanie. Zawarte jest ono w treści oświadczenia zamieszczonego w części S. i odpowiednio w części K. "Oświadczenie i podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika".

Zmiany w zakresie danych do 1 proc.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. ograniczeniu ulega zakres danych, jakie podatnik będzie zobligowany podać w składanym w zeznaniu podatkowym wniosku o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmiany te jednak będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2010 r., czyli już w zeznaniach podatkowych za 2010 r. Od nowego roku identyfikacja takiej organizacji odbywać się będzie wyłącznie po numerze wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, a nie jak miało to miejsce w latach poprzednich - poprzez podanie nazwy oraz numeru KRS wybranej organizacji. Z tego względu w formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 w wyniku powyższej zmiany usunięte zostało pole "Nazwa OPP".

autor: Agata Cieśla
Gazeta Podatkowa Nr 725 z dnia 2010-12-20

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: PIT | 1 procent | ulga prorodzinna | podatnicy | jacy | ulgi podatkowe | najważniejsze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »