Innowacje w technologiach druku pomagają redukować koszty w firmach

Postęp technologiczny urządzeń drukujących w ostatnich kilku latach jest znaczący. Rozwiązania stosowane do tej pory w specjalistycznych i drogich drukarkach są obecnie dostępne dla szerszego grona odbiorców. W praktyce oznacza to lepszą jakość w połączeniu z redukcją kosztów przedsiębiorstwa.

Jak oceniają eksperci z PC World, producenci stawiają na takie urządzenia, które uwzględniają wymagania różnorodnych przedsiębiorstw: zarówno niewielkich biur projektowych, agencji reklamowych, jak i dużych firm drukujących co miesiąc tysiące stron dokumentów. Spadek cen drukarek w przełożeniu na oferowane możliwości to przy tym nie jedyna zaleta. Drugą jest także redukcja kosztów eksploatacji w postaci uzupełniania tonerów i kartridżów czy też niższy pobór mocy. Nowoczesne drukarki, mimo zaawansowanych technologii, są także bardziej trwałe.

Technologie

- Innowacją, która wpływa na większą oszczędność oraz szybkość druku, jest zastosowanie stałej głowicy drukującej, tzw. PageWide - wskazuje Łukasz Rosa z HP. - W trakcie druku na urządzeniach wyposażonych w nieruchomą głowicę porusza się tylko papier, a strony są drukowane w jednym przebiegu. Ograniczenie ruchomych części wpływa pozytywnie także na pobór mocy oraz zużycie elementów - dodaje Łukasz Rosa, Category Manager odpowiedzialny za tę część biznesu. - Innowacje z zakresu drukarek wykraczają ponadto poza sam proces druku. Dotyczą również kompatybilności ze środowiskami plików, z których korzystają użytkownicy. Z uwagi na większą ilość pamięci operacyjnej, nowoczesne drukarki radzą sobie bez problemu z renderowaniem plików nawet dużej objętości. Dla firm, które operują w takich środowiskach jak MCAD, AEC, GIS czy GPP ma to niebagatelne znaczenie. W rozsądnej cenie znajdą dobrej jakości urządzenie, które poradzi sobie w wydrukiem nawet wymagającego projektu.

Reklama

Jaka duża może być oszczędność w budżecie firmy? Szacunkowy cost per page (CPP) w przypadku wydruku jednej czarno-białej strony na drukarkach wyposażonych we wspomnianą technologię nieruchomej głowicy to w przybliżeniu 4 grosze za stronę, a przy druku kolorowym 20 groszy za stronę. Dane te warto odnieść do analizy firmy audytorsko-doradczej KMPG pt. "Wykorzystanie papieru w przedsiębiorstwach działających w Polsce". Raport podaje, że statystyczny pracownik w naszym kraju wykorzystuje miesięczne 1,3 ryzy papieru. W przeliczeniu daje to ponad 11 mln ryz papieru A4 miesięcznie, co oznacza 5,5 mld kartek w skali miesiąca, w ok. 68 mld rocznie. Warto odnotować, że ponad połowa ankietowanych podmiotów nie monitoruje kosztów wydruku dokumentów.

Liczy się nie tylko cena

Jeszcze do niedawna cena drukarki była dominującą cechą, na podstawie której dokonywany był jej zakup - mimo że wartość urządzenia stanowi niewielki procent w zestawieniu z późniejszymi kosztami materiałów eksploatacyjnych. Obecnie przedsiębiorstwa przy zakupie urządzeń do biura coraz częściej przykładają wagę do czynników innych niż cena. Takie wnioski płyną m.in. z opublikowanego w ubiegłym roku badania firmy Dentsu Aegis Network Amplifi. Okazało się, że dla 68 proc. polskich firm najważniejszym czynnikiem związanym z ceną zakupu są koszty tonera oraz kartridża.

Jeżeli chodzi o samą eksploatację, dla przedsiębiorców liczy się przede wszystkim wydajność (87 proc.), jakość (48 proc.) oraz bezproblemowość w dostarczaniu materiałów eksploatacyjnych (38 proc.). Idealne urządzenie drukujące musi być więc przede wszystkim oszczędne w eksploatacji przy jednoczesnym zagwarantowaniu dobrej jakości druku. Innymi cechami urządzenia, które interesują nabywców biznesowych, są także szybkość druku oraz klasa energetyczna.

Do tej pory miarą niskich kosztów druku była dla wielu nabywców wyłącznie cena sprzętu. Badania, a także opinie ekspertów rynkowych potwierdzają jednak, że ten trend odwraca się. Wynika to nie tylko z większej świadomości konsumentów. Brak wyposażenia w dodatkowe funkcje stanowił ograniczenie dla wielu firm. Obecnie dobrej klasy drukarkę formatu A3, dzięki której można z powodzeniem drukować dobrej jakości ogłoszenia, kupimy już za kilkaset złotych. Umożliwi ona również druk projektów i wizualizacji CAD w dużym formacie przy zoptymalizowanej rozdzielczości do 2400 x 1200 dpi, łącznie z uzyskaniem powtarzalnych rysunków technicznych wysokiej jakości, zawierających precyzyjne linie grubości 0,07 mm, a także pozwoli zarówno na kolorowe, jak i czarno białe wydruki.

Dowiedz się więcej na temat: koszty | technologie | druk | postęp technologiczny | firmy | innowacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »